04.01.2019 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Zmarł Jacek Szpotański

3 stycznia 2019 roku zmarł Jacek Szpotański – inżynier elektryk, magister ekonomii, zasłużony dla rozwoju polskiej energetyki. Był synem Kazimierza Szpotańskiego, założyciela Fabryki Aparatów Elektrycznych. Dzięki życzliwości Pana Jacka i całej rodziny Szpotańskich historię FAE możemy poznawać także w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Urodził się 17 sierpnia 1927 roku na warszawskim Kamionku. Z fabryką i Kamionkiem związane było jego dzieciństwo i młodość, choć oficjalnie został zatrudniony w FAE dopiero jako 17-letni chłopak. Za wieloletnią pracę i zasługi dla rozwoju polskiej energetyki otrzymał liczne odznaczenia i medale, w tym Krzyże Komandorski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz honorowe złote odznaki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) i Naczelnej Organizacji Technicznej. Był zasłużonym działaczem SEP, w którym w latach 1981–1987 i 1990–1994 pełnił funkcję prezesa, a następnie był jego członkiem honorowym. Działał także w wielu innych organizacjach technicznych i gospodarczych.

Przez wiele lat dokładał wszelkich starań, aby zachować pamięć o dokonaniach swojego ojca, jego fabryce i ludziach z nią związanych. Był m.in. fundatorem i przewodniczącym kapituły nagrody Złoty Lew „JEEN im. Kazimierza Szpotańskiego”, przyznawanej w czasie Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich „ENERGETAB” w Bielsku-Białej za jakość, ekonomikę, estetykę i nowoczesność polskich wyrobów elektroenergetycznych.

Będziemy pamiętać Jego otwartość, poczucie humoru i zaufanie, którym nas obdarzył.