18.05.2017 / Aktualności, Wydawnictwa

Muzeum Warszawy na Warszawskich Targach Książki

WYDAWNICTWA MUZEUM WARSZAWY NA WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI

1821 maja 2017

Stoisko Miasta Stołecznego Warszawy „Zaczytana Warszawa” (72/D12)

PGE Stadion Narodowy

W sprzedaży dostępne będą, m.in.:

Karolina Puchała-Rojek, Anna Kotańska, Anna Topolska
Zofia Chomętowska. Albumy fotografki
Publikacja zawiera 597 zdjęć fotografki Zofii Chomętowskiej (1902–1991), zebranych i opracowanych w czterech albumach: Entuzjastka (1912–1935), Profesjonalistka (1936–1944), Dokumentalistka (1945) i Emigrantka (1946–1981). Odsłania kolejne etapy biografii i silnie z nią związanej twórczości artystki. Współwydawcą publikacji jest Fundacja Archeologia Fotografii. Książka uznana za publikację roku 2016 w plebiscycie magazynu „Fotopolis”.

Paweł E. Weszpiński, Ryszard Żelichowski
William Heerlein Lindley. Plan Warszawy 1912. Plan niwelacyjny miasta Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Głównego Inżyniera W.H. Lindleya

Najwierniejsze kartograficzne przedstawienie w małej skali Warszawy z początku XX wieku. Synteza dzieła Lindleyów – szczegółowych planów Warszawy z lat 1883–1915, które powstały na potrzeby budowy miejskich wodociągów i kanalizacji. Publikacja zawiera m.in. reprint planu, jego szczegółową analizę kartograficzną oraz szkic historyczny o Warszawie z czasów jego powstania. Trzeci tom z wielokrotnie nagradzanej serii Plany Warszawy.

Legendy warszawskie. Antologia, wybór Anna Marta Zdanowska, oprac. i red. Julia Odnous
Ponad sześćsetstronicowa i bogato ilustrowana publikacja obejmująca 61 tekstów powstałych od połowy XIX wieku do drugiej dekady XXI wieku, która daje czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta. W 2016 roku otrzymała nagrodą specjalną w Konkursie na książkę edytorsko doskonałą „Edycja” oraz wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Ilustracja.

Spotkanie z twórcami książki Legendy warszawskie. Antologia

21 maja (niedziela), godz. 10.00

Goście: Julia Odnous, Anna Marta Zdanowska, Wojciech Pawliński oraz Łukasz Bukowiecki. Prowadzenie: Anna Czernow z Polskiej Sekcji IBBY

Dwie nominacje dla wydawnictw Muzeum Warszawy

Dwie publikacje Muzeum Warszawy zostały nominowane w 57. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2016 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W konkursie honorującym nowatorskie opracowania graficzne i typograficzne książek oraz poziom artystyczny ilustracji nominacje uzyskały książki zaprojektowane przez Annę Piwowar: Zofia Chomętowska. Albumy fotografki w kategorii Albumy i Plan Warszawy 1912 Williama Heerleina Lindleya w kategorii Książki naukowe, popularnonaukowe.
Wyniki konkursu poznamy 18 maja podczas uroczystości na Warszawskich Targach Książki.