fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

24.05.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla rodzin, Muzeum Warszawskiej Pragi

Tydzień Dziecka

Tydzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka 36 warszawskich instytucji kultury przygotowało wspólny program kulturalny dla dzieci, rodziców, opiekunek, opiekunów, nauczycielek i nauczycieli. W 12 dzielnicach odbędą się koncerty, pikniki, seanse filmowe, spektakle, warsztaty, wycieczki i wystawy.

Zapraszamy do Muzeum Warszawy na warsztaty, spacery i pokaz filmowy!

 

siedziba główna Muzeum Warszawy

1 czerwca

10.00–19.00
Warszawa rysuje

Muzeum Warszawy i Politechnika Warszawska zapraszają na wielkie święto rysowania! „Warszawa rysuje” to wykłady, unikalne spotkania z kuratorami wokół nowo udostępnionych obiektów ze zbiorów Muzeum Warszawy, artystyczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez pracowników Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, pokaz prac, projekcja filmu poświęconego kanadyjskiej malarce Maud Lewis.

10.00–16.00
Gra miejska Co jest zabytkiem?

Swoją przygodę i odkrywanie tajemnic Starówki rozpocznij na Rynku Starego Miasta 42 lub w Centrum Interpretacji Zabytku na ulicy Brzozowej 11/13. Będą tam na Ciebie czekały do wypożyczenia plecaki wypełnione kreatywnymi zadaniami. Gra odbywa się w przestrzeni staromiejskich murów. Twoim zadaniem będzie m.in. wykonanie dekoracyjnego sgraffita czy poprawne ułożenie puzzli, żeby dowiedzieć się jak przed wojną wyglądał dany budynek. Wcielając się w rolę detektywa, zaopatrzony w kompas i lornetkę, rozszyfrujesz nazwy ulic i budowli znajdujących się na Starym Mieście.

 

2 czerwca

12.00–13.30
Mamy talent! | pokaz filmowy

Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, od zawsze marzą o udziale w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Wspólnie grają w zespole – Los Bando, ale brakuje im basisty, a Axel, wokalista i gitarzysta, nie potrafi śpiewać. Kiedy zostają zaproszeni do udziału w festiwalu, muszą szybko znaleźć rozwiązanie. Ich basistą zostaje więc dziewięcioletnia wiolonczelistka, Thildie. Zespół wyrusza w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu aby zdążyć na festiwal i spełnić swe muzyczne marzenia.

 

Muzeum Warszawskiej Pragi

1 i 8 czerwca

11.00–16.00
Strefa Zmysłów

Swobodnemu i rodzinnemu spędzaniu czasu towarzyszyć będzie rozwój percepcji zmysłowej. W strefach sensorycznych będzie można przejść przez skomplikowany labirynt, poćwiczyć widzenie peryferyjne, namalować dłońmi rodzinne portrety, przygotować lalki z dostępnych w otoczeniu materiałów czy pobawić się w nieco zapomniane już zabawy ruchowe. Odpoczywając na muzealnych leżakach będziemy mogli zapoznawać się ze zbiorem nagrań dokumentujących zwykłe i niezwykłe praskie dźwięki. Będą czekały na nas animacje z użyciem klocków oraz miejski ogródek. Nie zabraknie też okazji do skosztowania smaków miasta – rzemieślnicze lody czy smaki wielokulturowej Pragi umilą czas zgłodniałym podczas zabawy.

 

2 czerwca

11.00–12.00
Muzeum dla maluchów. Bazyliszek

Bazyliszek, mityczne stworzenie, przypominał trochę dinozaura, trochę smoka, a niektórzy twierdzą, że był wężem pilnującym skarbu. Mówi się, że ma kilka metrów długości i nie wolno patrzeć mu w oczy. Podobno widziano go na Krzywym Kole, ale na Różycu swego czasu mawiali, że schował się w praskich podziemiach. Legendy warszawskie od wieków rozbudzają wyobraźnię dzieci i dorosłych. Czy zatem odnajdziemy Bazyliszka w piwnicach Muzeum Warszawskiej Pragi?

 

8 czerwca

10.30–12.00
Praskie Atelier. Mosty

Podwieszane jak most Świętokrzyski czy wspierające się na filarach jak most Poniatowskiego? Jakie mosty są w Warszawie? Czy ich wygląd i konstrukcja są związane z epoką, w której zostały zbudowane? Z różnorodnych materiałów zbudujemy mosty pomiędzy prawo- i lewobrzeżną Warszawą, a na końcu przetestujemy ich konstrukcję!

10.30–11.30
Warsztaty z kuratorką

Zapraszamy rodziny z dziećmi na cykl spotkań w przestrzeni wystawy „Praga sensorycznie”, prowadzony przez kuratorkę wystawy. Każdym zajęciom towarzyszą warsztaty plastycznie.

 

Kalendarz najważniejszych wydarzeń

Sprawdź szczegółowy program wszystkich instytucji na www.tydziendziecka.waw.pl

Tydzień Dziecka to inicjatywa członków sieci ADESTE. Polega na wspólnej promocji wydarzeń kulturalnych organizowanych z okazji Dnia Dziecka przez miejskie, narodowe i marszałkowskie instytucje kultury działające na terenie Warszawy. Celem akcji jest ułatwienie dostępu do wartościowej oferty kulturalnej, ułatwienie wyboru rodzicom i opiekunom.