06.03.2023 / Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Prawobrzeżne: adresy znane i nieznane

Spójrz na Pragę z perspektywy niezwykłych kobiet, dzięki mapie, która powstała w ramach projektu „Prawobrzeżni”.

Dzięki niej poznasz prażanki reprezentujące różne środowiska, profesje i tradycje kulturowe. Artystki, pedagożki, społeczniczki, kobiety przedsiębiorcze i żony przemysłowców. Wśród wybranych postaci znalazły się Jadwiga Czajka, Magdalena Gross, Helena Jeżewska, Zofia Łabusiewicz, Wanda Manitius, Franciszka z Rygierów Różycka, Księżna Maria Radziwiłłowa, Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska.

POBIERZ MAPĘ (PDF, 1,75 MB).

Prawobrzeżni i prawobrzeżne

Projekt „Prawobrzeżni” opowiada o dzielnicy Praga poprzez biografie ludzi, których życie, aktywność, przedsiębiorczość oraz dorobek w zakresie gospodarki, życia społecznego, nauki i sztuki stanowi część rzadko przywoływanej historii Pragi, Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy, Bródna, Białołęki.

Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje spacery śladami ważnych prażanek i prażan, wykłady i spotkania skupiające się wokół ich biografii, a także wystawy.

W 2016 roku odbyła się wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” ukazująca 17 portretów ludzi, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta, a w 2023 roku otworzyliśmy wystawę „Prawobrzeżne” o niezwykłych kobietach, których życie w różnorodny sposób splotło się z dzielnicami Warszawy leżącymi „po drugiej stronie” Wisły.

Mapa powstała w cyklu „Prawobrzeżni” dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.