01.06.2020 / Bez kategorii, Prawobrzeżni

Prawobrzeżni: Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska

Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska (1882-1963)

Przez całe życie pozostawała w cieniu mężczyzny swego życia, ale miała duszę rewolucjonistki i odwagę. Chciała zostać lekarką, zamiast tego została urzędniczką i wstąpiła do Polskiej Partii Socjalistycznej.

Po pracy jeździła na Pragę, by uczyć niepiśmienne i biedne kobiety. Przemycała broń i materiały wybuchowe. Brała udział w wielu akcjach bojowych. W czasie pierwszej wojny światowej kierowała kurierkami Pierwszej Brygady. Za swą działalność otrzymała Order Virtuti Militari.

Kiedy poznała Józefa Piłsudskiego, był on żonaty z Marią Juszkiewiczową. Mogli się pobrać dopiero kilkanaście lat później. W listopadzie 1918 roku Aleksandra z nowonarodzoną córką Wandą czekała na Piłsudskiego w wynajętym mieszkaniu na Mińskiej 25.

Energiczna i niezależna, wielka rzeczniczka praw kobiet, miała niewątpliwy wpływ na przyznanie Polkom prawa wyborczego. Jako żona Naczelnika Państwa i marszałka Polski, wielokrotnie wracała do prawobrzeżnej Warszawy, prowadząc ​szeroką działalność społeczną – wspierała przedszkola i szkoły, sierocińce, noclegownie dla bezdomnych, zakładała świetlice z bibliotekami dla młodzieży.

We wrześniu 1939 roku zgłosiła się wraz z córkami do pomocy w stacji ratunkowej Polskiego Czerwonego Krzyża na warszawskiej Pradze. Niedługo potem wszystkie trzy wyruszyły na Kresy, aby przedostać się do Londynu. Do swej śmierci pozostała na emigracji.

Jolanta Wiśniewska

Dowiesz się więcej: Aleksandra Piłsudska, Wspomnienia, 2004
Katarzyna Droga, Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej, 2018
Fotografia: Aleksandra Piłsudska, NAC, 1-A-2653