02.03.2022 / Aktualności, Korczakianum
Korczak. Nowe otwarcie
Rok 2022 to między innymi osiemdziesiąta rocznica śmierci Janusza Korczaka. Nie chcemy pamiętać o nim jedynie przez pryzmat końca wyjątkowej biografii.
Celem współdziałania Muzeum Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego jest próba odczytania na nowo jego spuścizny. Wydarzenia, które organizujemy są okazją do przemyślenia raz jeszcze tego, co płynie z jego tekstów.
Cała spuścizna pisarska Korczaka nasycona jest jego doświadczeniem własnym – nie tylko jako teoretyka i praktyka demokratycznego wychowania, pioniera ruchu na rzecz praw dziecka-człowieka, niestrudzonego propagatora budowania „mostów” ponad podziałami społecznym, narodowymi, generacyjnymi – także jako uczestnika dramatycznych wydarzeń XX wieku.
Miał doświadczenie lekarza wojskowego, w 1940 roku podkreślał: „Czwartą wojnę, trzecią rewolucję […] przeżywam. Umiem czytać karty wojny”. Zmobilizowany do carskiej armii, lata 1915-1918 przeżył na Ukrainie, jako ordynator wojskowego lazaretu, lecz także, wyreklamowany z wojska, jako lekarz w podkijowskich sierocińcach. Do wspomnień z tamtych trudnych lat: wojennej opresji najsłabszych, najmłodszych, wracał wielokrotnie, ostrzegając przed szaleństwem wojny.
Jednak z ukraińską ziemią, z Kijowem, związały Korczaka również twórcze więzi. Tam właśnie, zawsze twórczy, pisał swe programowe dzieło Jak kochać dziecko. Później nie raz ostrzegał, że światem chce rządzić „silny brutal, homo rapax”, i trzeba mu dawać odpór, łącząc siły, by obronić ludzkość, by realizować podstawowe prawo każdego człowieka, każdego dziecka – jak głosił tytuł manifestu Korczakowskiego – „prawo do szacunku”.
Wykłady i spotkania wokół biografii i działalności Janusza Korczaka to szeroki wybór wydarzeń naukowo-badawczych, popularno-naukowych, varsavianistycznych spacerów i wycieczek.
Wykłady i spotkania
Spotkania tematyczne z badaczami życia oraz spuścizny pisarskiej i pedagogicznej Janusza Korczaka, a także osobami twórczo i naukowo wykorzystującymi proponowane przez niego metody pracy z dziećmi. Gośćmi są zarówno naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, animatorzy kultury, edukatorzy i praktycy „korczakowskiej metody”.
- 9 marca (środa), godz. 18:00 | Badanie twórczości Janusza Korczaka – praca edytorska
- 11 maja (środa), godz. 18:00 | Korczak i ogólnopolska gazeta dla młodych czytelników
- 25 maja 2022 (środa), godz. 18:00 | Czego uczy nas kodeks Korczaka?
O wykładach i spotkaniach organizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny przeczytasz na stronie ŻIH.
Lekcje muzealne i warsztaty
Lekcje muzealne, które w nowym świetle – w kontekście naszych czasów – pomogą przyjrzeć się spuściźnie Janusza Korczaka. Zarówno stacjonarnie (w kilku lokalizacjach Muzeum Warszawy, w tym w Korczakianum), jak i online.
Warsztaty rodzinne, podczas których wspólnie będziemy czytać książki Korczaka, jak „Kajtuś czarodziej” czy „Mośki, Joski i Srule”, a następnie działać podczas warsztatów literackich. Wytropimy, jak wyglądała codzienność dzieci w dawnej Warszawie. Liczymy, że wiele się od siebie wzajemnie nauczymy.
Plakat „Dziecko ma głos” w Muzeum Drukarstwa
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–12 lat
Rodzinna przygoda z twórczością Janusza Korczaka
w Bibliotece Muzeum Warszawy
Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 8–10 lat
- 23 kwietnia (sobota), godz. 11:00-12:30
- 23 kwietnia (sobota), godz. 13.30-15:00
- 21 maja (sobota), godz.11:00-12:30
- 21 maja (sobota), godz. 13.30-15:00
Spacery, wycieczki i biegi
Więcej informacji wkrótce.
Wydarzenia „Roku korczakowskiego” współorganizowane są przez Muzeum Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny.