fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

28.07.2023 / Aktualności, Działalność naukowa, Muzeum Warszawskiej Pragi

Niematerialna Warszawa

Niematerialna Warszawa

W 20. rocznicę uchwalenia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego wraz z Zespołem ds. niematerialnego dziedzictwa działającym przy Biurze Kultury m.st. Warszawy zapraszamy na międzynarodową konferencję i warsztaty poświęcone temu zagadnieniu.

Zależy nam na obecności i aktywnym uczestnictwie przedstawicielek i przedstawicieli samorządów miejskich, miejskich organizacji społecznych oraz muzeów i innych instytucji kultury.

Konferencja odbędzie się w dniach 16-17 października 2023 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52, 03-733 Warszawa).

REJESTRACJA

Limit miejsc na pełny udział w konferencji został wyczerpany. Zainteresowanych tematyką niematerialnego dziedzictwa zapraszamy do udziału w dniu międzynarodowym – 16.10.2023 roku. Wstęp wolny. Prosimy o wypełnienie formularza: forms.office.com/e/SZhQxA9iSQ

PROGRAM KONFERENCJI – 16 PAŹDZIERNIKA

Podczas konferencji przyjrzymy się przede wszystkim miejskim zjawiskom spełniającym kryteria definicji „niematerialnego dziedzictwa kulturowego” oraz wspólnotom współtworzącym miasta i przekazującym z pokolenia na pokolenie tradycje, zwyczaje: w Polsce i na świecie.

W pierwszym dniu konferencji skorzystamy z międzynarodowych doświadczeń. Przykłady działań miejskich samorządów oraz miejskich instytucji muzealnych zaprezentują goście z Belgii, Włoch, Finlandii, Grecji i Turcji.

Obrady w języku angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne (polski – angielski, angielski – polski).

10:00-10:30 – Rejestracja i przerwa kawowa

10:30-10:45 – Otwarcie konferencji:

  • Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury i Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy,
  • przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO Michał Kleiber / sekretarz generalna Polskiego Komitetu ds. UNESCO Alicja Jagielska-Burduk,
  • prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski / wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

10:45-13:00 – I PANEL: Niematerialne dziedzictwo w działaniach samorządów miejskich

Moderacja: Hanna Schreiber

  • Antwerpia (Belgia): Sofie de Ruysser, konsultantka do spraw dziedzictwa kulturowego miasta Antwerpia
  • Bursa (Turcja): Dilek Yıldız Karakaş, koordynatorka ds. muzeów miasta Bursa
  • Werona (Włochy): Marta Ugolini, radca ds. kultury, turystyki i UNESCO miasta Werona, Valentina Lapiccirella Zingari, merytoryczna koordynatorka programu Tocati, globalna facylitatorka UNESCO
  • Warszawa (Polska): Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m. st. Warszawy, przy którym od 2020 roku działa Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy

Informacje o panelistach: pobierz .PDF pobierz .DOC

13:00-14:00 – Przerwa obiadowa

14:00-16:30 – II PANEL: Niematerialne dziedzictwo w działaniach muzeów miejskich

Moderacja: Karolina Ziębińska-Lewandowska

  • Ateny (Grecja): Vasiliki Polyzoi, zastępczyni dyrektora Muzeum Greckich Ludowych Instrumentów Muzycznych
  • Gandawa (Belgia): Sam De Schutter, kurator Huis van Alijn
  • Varkaus (Finlandia): Hanna-Kaisa Melaranta, dyrektorka Muzeum w Varkaus
  • Warszawa (Polska): Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy

Informacje o panelistach: pobierz .PDF pobierz .DOC

17:00-17:30 – Kolacja

17:30-18:30 – Koncert Warszawskiego Comba Tanecznego

PROGRAM KONFERENCJI – 17 PAŹDZIERNIKA

Drugi dzień będzie okazją do zaprezentowania projektów realizowanych w różnych miastach Polski i wypracowania rekomendacji dotyczących działań w zakresie niematerialnego dziedzictwa oraz analizy inicjatyw podejmowanych na polu jego ochrony, edukacji i popularyzacji.

Obrady w języku polskim. Program specjalny dla gości zagranicznych: zwiedzanie Warszawy śladami niematerialnego dziedzictwa miasta.

9:00-9:30 – Rejestracja i przerwa kawowa

9:30-10:30 – Doświadczenia krakowskie i warszawskie w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta

Moderacja: Agnieszka Wyrwał

  • Wydział Kultury Miasta Krakowa – Katarzyna Piotrowska
  • Centrum Interpretacji Dziedzictwa Niematerialnego Krakowa, Muzeum Krakowa – Andrzej Szoka
  • Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa Warszawy – Hanna Schreiber
  • Wprowadzenie do pracy w zespołach: przedstawienie moderatorów i sprawozdawców stolików tematycznych oraz przyjętych metod pracy

Biogramy panelistów i osób wspierających pracę w zespołach: pobierz .PDF pobierz .DOC

10:30-11:00 – Przerwa kawowa

11:00-13:00 – Praca w zespołach stolików tematycznych: samorządowym, muzealnym, społecznościowym i edukacyjnym

13:00-14:00 – Przerwa obiadowa

14:00-16:30 – Prezentacja efektów pracy stolików, dyskusja oraz podsumowanie konferencji

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Polska ratyfikowała Konwencję w 2011 roku, rozpoczynając proces rozpoznawania i rejestrowania zjawisk z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz popularyzacji samego pojęcia na rodzimym gruncie. Wprowadzenie do języka polskiego neologizmu „niematerialne dziedzictwo kulturowe” zmieniło pojęcie „dziedzictwa”, postrzeganego do tej pory przede wszystkim przez pryzmat zabytków i skierowało uwagę ku kontekstowi społecznemu – tradycjom, praktykom i zwyczajom, które budują poczucie tożsamości i ciągłości określonych grup, wspólnot i jednostek.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa funkcjonująca od 2013 roku obejmuje dziś (wrzesień 2023 roku) 85 wpisów. Pojedyncze z nich związane są z dużymi miastami (Krakowem, Poznaniem), niektóre dotyczą także mniejszych ośrodków (Cieszyn, Łowicz). Przeważająca liczba wiąże się jednak z tradycjami o charakterze wiejskim, ludowym. Stanowi to zachętę do poszukiwania tego, co istotne dla tożsamości wspólnot miejskich, w tym stolicy Polski – Warszawy.

Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy

W ramach konferencji zostaną również przedstawione działania podejmowane przez Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy powołany przez prezydenta m.st. Warszawy przy Biurze Kultury m.st. Warszawy w lutym 2020 roku. Z projektami realizowanymi przez Zespół, w tym filmami oraz raportem „Niematerialna Warszawa: Tradycje, zwyczaje, praktyki we współmieście” można się zapoznać na stronie: kultura.um.warszawa.pl/niematerialna-warszawa.

Komitet programowy Konferencji: Monika Czerska, Paweł Jaskanis, Ewa Klekot, Katarzyna Kuzko-Zwierz, Małgorzata Naimska, Hanna Schreiber – przewodnicząca, Marta Żakowska

Współpraca: Agnieszka Pindera

Konferencja „Niematerialna Warszawa” została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Konferencja jest jednym z oficjalnych wydarzeń organizowanych z okazji 20. rocznicy uchwalenia Konwencji o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego na świecie.