fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

23.08.2022 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół, Muzeum Warszawskiej Pragi

Witaj szkoło!

Witaj szkoło!

Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.

Wraz z nowym rokiem szkolnym Muzeum Warszawskiej Pragi może stać się miejscem twórczej integracji. Czeka na wszystkich Gości z nową ofertą zajęć dla szkół i przedszkoli. Wśród nich m.in.:

  • konstruktywne rozmowy o kolekcjonowaniu i życiu rzeczy,
  • integracyjne warsztaty z historiami w tle,
  • pełne kreatywnych zadań zajęcia o wielkim znaczeniu głosu małego Człowieka w budowaniu świata,
  • arcyciekawe dzieje prawobrzeżnej Warszawy
  • i wiele, wiele innych.

Skontaktuj się z nami! Muzeum Warszawskiej Pragi, Targowa 50/52, 03-733 Warszawa, e-mail: edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl, tel.: 22 518 34 08

Zapoznaj się z całością oferty edukacyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Na początek roku szkolnego szczególnie polecamy:

  • Tak to widzę. Integracyjne warsztaty interpretacyjne

Grupa docelowa: szkoły podstawowe i licealne
Czas trwania: 60 minut

Wspólne wyjście do muzeum jest świetną okazją do powakacyjnej integracji poza szkolnymi murami.

W trakcie zajęć będziemy interpretować współczesne dzieło sztuki – instalację Madelon Vriesendorp pt. „Latający dywan”. To osobliwy zbiór obiektów odnoszących się do życia codziennego.

Forma dzieła sprzyja aktywnemu poznawaniu muzealnej kolekcji, poruszania wątków związanych z lokalną historią oraz dzieleniu się własnymi obserwacjami i doświadczeniami. Jeśli wśród uczestniczek
i uczestników lekcji obecne są osoby z innych krajów, warsztaty wspomagają rozwijanie kompetencji językowych.

Instalacja Madelon Vriesendorp pt. „Latający dywan”, fot. Tomasz Kaczor
  • Wielkie małe kolekcje

Grupa docelowa: przedszkola, szkoły podstawowe i licealne
Czas trwania: 60 minut

W naszych domach, szufladach, kieszeniach – jak w muzealnych magazynach – mieszkają kolekcje.

Co w nich znajdziemy?
Może kolorowe znaczki z egzotycznych krajów?
Albo obszczerbioną filiżankę? Ciekawe kto upuścił ją na podłogę…

Nawet najzwyklejsze przedmioty mogą nas zachwycić. Zauroczyć swoją fakturą, materiałem z którego są wykonane. Chętnie poznajemy ich historię, która często zmienia nasz sposób patrzenia na ich fizyczność.

Może znaleziony przez nas guzik odpadł od płaszcza słynnego poety?
Może zgubił go w pośpiechu nieuważny rowerzysta?

W rękach dociekliwego muzealnika zyskuje nowe „życie”. Jego historia opowiadana jest na nowo. Starannie opisany, staje się częścią kolekcji, która tworzy mikrokosmos będący częścią makro-historii.

Wspólnie przejdziemy proces tworzenia muzealnej kolekcji. W trakcie lekcji popracujemy na zbiorach przeróżnych drobiazgów, które ułożymy według indywidualnych upodobań. Spróbujemy pokazać historię, którą opowiedzą przedmioty wybrane według klucza. Przekonamy się, że pomysłów na kolekcję jest niekończenie wiele.

  • Rzeczowo o Pradze

Grupa docelowa: szkoły podstawowe i licealne
Czas trwania: 60 minut

Zajęcia przybliżające najistotniejsze informacje dotyczące Pragi. Poznamy wydarzenia zmieniające losy tego miejsca oraz zagadnienia istotne dla zrozumienia specyfiki dzielnicy – wielokulturowość, rzemiosło, przemysł, handel, różnorodną i autentyczną tkankę miejską. Zwiedzając muzeum przyjrzymy się najciekawszym eksponatom, które pomogą nam aktywnie poznawać miasto i jego historię.

Wystawa stała Muzeum Warszawskiej Pragi, fot. Tomasz Kaczor
  • Mały człowiek, wielki głos

Grupa docelowa: przedszkola
Czas trwania: 90 minut

Nawet najmłodsi warszawiacy i warszawianki mogą wpływać na swoje miasto: zarówno dbając o nie, jak i decydując, co warto w nim zmienić.

Co jest potrzebne naszej okolicy – nowy plac zabaw, przedszkole, basen, a może teatr? Czy wiecie, że wiele zmian w stolicy jest uzgadnianych z mieszkańcami?

To doskonała okazja, aby zarówno dorośli, jak i dzieci wyrazili swoją opinię!

Na warsztatach skupimy się na temacie napraw i zmian rozumianych w kreatywny sposób. Pomyślimy o miejscach zapomnianych, zniszczonych lub wymagających przerobienia – jak możemy tchnąć w nie nowe życie w oparciu o nasze potrzeby i pomysły? Porozmawiamy też o prawach dzieci jako mieszkańców i mieszkanek miasta. Wspólnie stworzymy makietę wymarzonej okolicy. Dzięki dobrej zabawie i kreatywnemu podejściu stworzymy niemal gotowe do realizacji projekty. Kto wie – może któryś
uda się wcielić w życie?