01.03.2022 / Aktualności

Wkrótce: Grażyna Hase. Zawsze w modzie

Grażyna Hase: modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy.

Na wystawie „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” pokazanych zostanie ponad 200 obiektów. Ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe. Części wystawy poprowadzą przez karierę Grażyny Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka, potem zdobyła uznanie jako projektantka. Stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla pokoleń projektantek i projektantów.

Otwarcie 28 kwietnia!

Dowiedz się więcej o wystawie i sprawdź wydarzenia towarzyszące.

Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Modelka, projektantka, twórczyni marki, mentorka

Chronologiczne spojrzenie jest także próbą ujęcia dzieła i osoby Grażyny Hase z kilku perspektyw. Jej różnorodną twórczość trudno krótko scharakteryzować. Wielowymiarowa postać projektantki wymyka się prostym klasyfikacjom. Działając w samym centrum branży modowej transformowała ją i rozwijała, zachowując wciąż niezależność i oryginalność.

Projekt sukienki inspirowanej folklorem dla Spółdzielni Moda i Styl, Grażyna Hase, 1977 r.

Warszawski styl

Bohaterka drugiego planu wystawy to Warszawa. Jest jak podszewka dla twórczości Grażyny Hase. Była tłem sesji fotograficznych. W stołecznych teatrach prezentowano kolekcje, tu znajdowały się sklepy firmowe, gdzie można było kupić ubiory jej projektu.

Wreszcie tu powstała Galeria Grażyny Hase – najpierw na Marszałkowskiej, a filie na Rynku Starego Miasta i na ul. Senatorskiej. Do dziś lokal przy Marszałkowskiej jest archiwum gromadzącym dokumentację pracy projektantki. W lutym 2022 roku Galeria Grażyny Hase otrzymała od M. St. Warszawy tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

Projekt bluzki w kwiaty, Grażyna Hase, l. 70 XX w.

Moda w Muzeum Warszawy

Do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty. Stanowi on największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase. To świetny materiał do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalnością warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce.

Grażyna Hase. Zawsze w modzie” to pierwsza modowa wystawa w Muzeum Warszawy, które w swoich zbiorach posiada blisko 2500 ubiorów i dodatków związanych ze stolicą. Najstarsze pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z roku 2021. Na co dzień ich wybór można oglądać w Gabinecie Ubiorów na wystawie głównej Rzeczy warszawskie.

Suknia w kratę Alexis, proj. Grażyna Hase, 1990, fot. A. Czechowski

Publikacja „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Wystawę dopełnia publikacja pod redakcją kuratorki wystawy, Agnieszki Dąbrowskiej. W książce Grażyna Hase. Zawsze w modzie” twórczość i ścieżka zawodowa projektantki została poddana pogłębionej analizie z kilku perspektyw, m.in. historii mody w PRL-u, tajemnic warsztatu, fotografii.

Znalazły się w niej teksty autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej, dr Aleksandry Jatczak-Repeć, Joanny Reginy Kowalskiej, dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki i dr. Piotra Szaradowskiego. Bogato ilustrowana, uzupełniona o obszerną bibliografię i kalendarium. Zawiera krótkie autorskie komentarze Grażyny Hase o szyciu i projektowaniu strojów, modelingu, podróżach, doświadczeniach zawodowych – spisane specjalnie na potrzeby książki. To gratka zarówno dla miłośniczek i miłośników Grażyny Hase i jej projektów, jak i dla tych, którzy dopiero poznają tę niezwykłą postać.

Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program oprowadzań, debat i warsztatów dla odwiedzających w każdym wieku. Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Zdjęcie główne: Modelka w płaszczu z kolekcji militarnej, fot. Krzysztof Gierałtowski, 1968