fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

07.11.2023 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Wkrótce: „Prawobrzeżne”

Wkrótce: „Prawobrzeżne”

Projekt Muzeum Warszawskiej Pragi „Prawobrzeżni / Prawobrzeżne” opowiada o dzielnicy Praga poprzez biografie ludzi, których życie stanowi część rzadko przywoływanej historii Pragi. Realizujemy spacery śladami ważnych prażanek i prażan, wykłady i spotkania skupiające się wokół ich biografii, a także wystawy.

W 2016 roku odbyła się wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” ukazująca 17 portretów ludzi, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta.

22 listopada otworzymy wystawę „Prawobrzeżne o niezwykłych kobietach, których życie w różnorodny sposób splotło się z dzielnicami Warszawy leżącymi „po drugiej stronie” Wisły.

Prawobrzeżne – dziewięć wyjątkowych kobiet

Dziewięć kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą: badaczki i naukowczynie, nauczycielki i społeczniczki, prekursorki zmian.

Buba Czuperska skacząca do rzeki na tle mostu Poniatowskiego, l. 30. XX w., J. Czuperski

Każda z nich miała inne cele i inną drogę życiową, ale wszystkie pragnęły samodzielnie o sobie decydować. I wszystkie, na różnych etapach życia, były związane z warszawską Pragą. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, są uniwersalne i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów.

Bohaterki wystawy nie są powszechnie znane, choć były cenione w środowiskach, w których działały. Łączy je ambicja, determinacja i chęć dokonywania zmian – i we własnych życiorysach, i w otaczającym je świecie. Miały różne zajęcia i cele, stawały przed innymi wyzwaniami.

Hanna Hirszfeldowa w laboratorium wojskowym w Salonikach, prawd. 1917, wł. P. Kiełbasiński

Były niezależne, zdeterminowane i zaangażowane w pomoc innym, przetarły szlaki dla wielu kobiet.

Śladami utalentowanych prażanek

Obejrzyj film spacer śladami utalentowanych prażanek: Sabiny Sebyłowej, Małgorzaty Malinowskiej-Kocur, Wandy Manitiusowej, Ninel Kameraz-Kos, Marii Werten, Antoniny Żabińskiej, Magdaleny GrossJadwigi Czajki.