sob., 27.05.2023

Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Czym gruzy Charkowa różnią się od gruzów Warszawy? Materialność odbudowy

Dyskusja z udziałem kuratorów dwóch wystaw czasowych mających miejsce w naszym muzeum: Biuro Odbudowy Ukrainyoraz Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949

• Jakie działania z materiałami z odzysku są podejmowane teraz w Ukrainie i dla Ukrainy?
  • Dlaczego wiedza dotycząca wykorzystywania gruzu w Warszawie zaraz po II wojnie światowej może być pomocna dziś?
  • Gdzie są podobieństwa, a gdzie różnice między zniszczeniami wojennymi Warszawy a dzisiejszymi zniszczeniami w miastach ukraińskich?
  • I jakie są granice analogii?

Udział w dyskusji wezmą:

Adam Przywara – historyk i badacz architektury. Za pracę poświęconą historii przemiany powojennych gruzów w architekturę i krajobraz Warszawy uzyskał stopień naukowy doktora University of Manchester (2022). Kurator wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian materialności dwudziestowiecznej architektury, a także ekonomii cyrkularnej w budownictwie współczesnym i historycznym.

Petro Vladimirov – ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta. Lider projektów w biurze Direction. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wspólnie z Zofią Jaworowską i Fundacją Brda prowadzi projekt OKNO. Kurator wystawy „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.

Agata Zborowska – kulturoznawczyni, historyczka kultury. Adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki „Życie rzeczy w powojennej Polsce” (2019). Zajmuje się teorią rzeczy, relacjami własnościowymi, historią kultury XX wieku.

Prowadzenie: Bogna Świątkowska, prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, redaktorka naczelna czasopisma poświęconego kulturze współczesnej „Notes na 6 tygodni”.

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania online.

Dyskusja odbędzie się w Bibliotece Muzeum Warszawy.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” oraz o „Biurze Odbudowy Ukrainy”.