czw., 09.05.2024
18:00–19:30
Spotkanie
Muzeum Warszawy
wstęp wolny
Fotografia i pamięć. Spotkanie z Magdaleną Saryusz-Wolską
Ostatnie spotkanie z cyklu „Fotografia i…”.
Pamięć i fotografia są ze sobą ściśle splecione. Trudno wspominać bliskie osoby bez patrzenia na ich zdjęcia, nie jest też łatwo myśleć o minionych wydarzeniach, pomijając ich utrwalone dzięki fotografii obrazy. Wobec coraz większej liczby wizualnych bodźców nie jest jednak jasne, czy fotografia pomaga nam pamiętać, czy też może raczej służy wyobrażaniu sobie albo nawet zapominaniu. Obraz nie jest bowiem tym samym, co wydarzenie. Z drugiej strony fotografie bywają świadkami rozmaitych sytuacji albo są tymi dokumentami i przedmiotami, które nie pozwalają zapomnieć, zlekceważyć, unieważnić.
Podczas spotkania zastanowimy się nad znaczeniem fotografii w rozmaitych praktykach związanych z pamięcią. Przedmiotem zainteresowania będą zarówno zdjęcia rodzinne, jak również te wizerunki wydarzeń historycznych, które z łatwością rozpoznajemy jako uczestników wspólnej historii.
Z Magdaleną Saryusz-Wolską porozmawiamy o pamiętaniu dzięki fotografiom i za ich pośrednictwem oraz ofensywie „pamięciologii”.
- Jaką rolę pełnią fotografie w naszych własnych wspomnieniach?
- Czy zdjęcia pomagają wspominać?
- Jaką rolę fotografia odgrywa w budowaniu zbiorowej pamięci i tożsamości?
- Czy pamiętanie poprzez fotografie może być niebezpieczne?
TRANSKRYPCJA: plik docx (46 KB), plik pdf (193KB)
Zachęcamy do lektury:
Fotografia, [w:] Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci, red. Magdalena Saryusz-Wolska, Robert Traba, Joanna Kalicka, Warszawa 2014, s. 140-141.
Georges Didi-Huberman, Obrazy mimo wszystko, tłum. Mai Kubiak Ho-Chi, Kraków 2012, s. 41-51.
prof. Magdalena Saryusz-Wolska jest dyrektorką Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, związana też z Uniwersytetem Łódzkim. Zajmuje się pamięcią zbiorową i kulturową, historią wizualną i badaniami recepcji. Jest członkinią zarządu Memory Studies Association oraz licznych innych gremiów w Polsce i w Niemczech. Jej ostatnia książka „Microhistories of Memory” ukazała się w 2023 roku. Po polsku opublikowała m.in. „Ikony normalizacji. Kultury wizualne Niemiec 1945-1949” (2014), „Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach” (2011), współredagowała także „Modi Memorandi. Leksykon kultury pamięci” (2014).
Spotkanie jest bezpłatne i odbywa się w Bibliotece Muzeum Warszawy. Bezpłatne bilety dostępne na godzinę przed wydarzeniem w kasie Muzeum Warszawy.
Dostępność: potrzebujesz tłumaczenia na Polski Język Migowy? Napisz na: fotografia@muzeumwarszawy.pl.
Sprawdź program spotkań dyskusyjnych „Fotografia i…”.
Identyfikacja wizualna: Joanna Bębenek, w tle fragment fotografii Wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym, Henryk Poddębski, 1933, Warszawa, z kolekcji Muzeum Warszawy.