śr., 29.06.2022

Kino Syrena
16 zł normalny/10 zł ulgowy

KINO SYRENA: Głowy pełne gwiazd

Kameralne Kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”. Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Grażyna Hase projektowała kostiumy do przedstawień teatralnych, widowisk estradowych i filmów.

Głowy pełne gwiazd

reż. Janusz Kondratiuk
Polska, 1983, 64 min

Miasteczko na kresach wiosną 1944 roku.

Jury widząc na szosie kolumny wojska opuszcza klasztor. Razem z przypadkowo poznanym Włodkiem zjawiają się w małym miasteczku, gdzie centralnym punktem jest kolorowo wymalowana szopa mieszcząca kino „Świt”, w którym niegdyś pracował Włodek. Kino jest nieczynne, bo nie ma kto wyświetlać filmów. Chłopcy z entuzjazmem przystępują do organizowania projekcji.

Oprócz Niemców zjawia się także „Mickey Mouse” – miejscowa prostytutka i zagorzała kinomanka, na której Jury z Włodkiem wykonają groteskowy wyrok chłosty za jej kontakty z Niemcami.

Wehrmacht jest w rozsypce. Niektórzy żołnierze porzucają mundury, by przetrwać w cywilnych ubraniach. Jednego z nich Włodek zatrudnia w kinie. Obaj są pasjonatami filmu, mają głowy pełne gwiazd filmowych, których nazwiskami ciągle się licytują. Do miasteczka wchodzą żołnierzwe Armii Czerwonej. Jury wymienia okulary za karabin i rusza dalej z frontem. Po kilku dniach wraca w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Nadchodzą polscy żołnierze.

Włodek jedzie po nowe, wesołe filmy, ale w drodze powrotnej biją go leśni za wysługiwanie się „czerwonym”. Cała sala ogląda Świat się śmieje. Nad rzeką ludzie znajdują zwłoki Jurego z kartką na szyi ostrzegającą przed przemawianiem nad jego grobem. Minął pierwszy dzień wolności.

Wejście na seans odbywa się w godzinach otwarcia muzeum, do godz. 18:00.

Sprawdź repertuar Kina Syrena na czerwiec.