wt., 17.05.2022

Kino Syrena
16 zł normalny/10 zł ulgowy

KINO SYRENA: Motylem jestem, czyli romans 40 latka

Kameralne Kino Syrena zaprasza na pokazy filmowe do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Film jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”. Przed filmem prelekcję wygłosi Karolina Sulej. Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Grażyna Hase zaprojektowała stroje do rozgrywającej się w latach 70. historii będącej kontynuacją serialu 40. latek.

Akcja filmu jest mocno związana z Warszawą – budowa Dworca Centralnego, blokowiska i ciasne M-4. Pojawiają się znane z serialu postacie – Karwowscy, dyrektor Wardowski, minister Zawodny, Maliniak i oczywiście Kobieta Pracująca. W roli nowej znajomej Stefana, Ireny Orskiej, wystąpiła popularna wówczas piosenkarka Irena Jarocka, a jej przebój z 1974 roku „Motylem jestem” stał się tytułową piosenką filmu.

Estradowe stroje Grażyny Hase zwracają uwagę swoim niezwykłym rozmachem – nawiązujące do motywów ludowych, połączone z dużymi, geometrycznymi motywami popularnymi w latach 70.

Motylem jestem, czyli romans 40 latka

reż. Jerzy Gruza
Polska, 1976, 88 min

Inżynier Stefan Karwowski kieruje pracą na jednym z odcinków budowy Dworca Centralnego. Pewnego dnia zostaje wezwany do ministra Zawodnego i dowiaduje się, że został wytypowany do telewizyjnego programu „Człowiek miesiąca”, który będzie jego telewizyjnym debiutem.

Cała załoga prześciga się w pomysłach, jak w najbardziej atrakcyjny sposób przedstawić postępy na budowie. Z funduszu zakładowego wypłaca się pracownikom po złotówce na telefony do studia, a w dniu emisji programu samochody rozwożą budowniczych po mieście, by głosowali na Karwowskiego. Stefan zostaje Człowiekiem Miesiąca.

Syty chwały bohater kontynuuje znajomość z popularną piosenkarką Ireną Orską, którą poznał w czasie prób do programu. Jeden z wieczorów spędzają razem w nocnym lokalu, a Karwowski wracając nad ranem do domu oświadcza Magdzie, że impresario proponuje mu wspólne występy z Ireną. Za cichą zgodą przełożonych Stefan coraz rzadziej pojawia się na budowie. Coraz częściej za to bierze udział w występach estradowych, udziela wywiadów i przebywa w towarzystwie Ireny.

Pewnego dnia sportowym samochodem piosenkarki wyjeżdżają za miasto i wtedy Stefan oświadcza, że chce porzucić żonę i poślubić Irenę. Gwiazda bez słowa odjeżdża, zostawiając inżyniera daleko od Warszawy.

W domu Karwowski wyznaje wszystko Magdzie i postanawia wrócić do solidnego życia. Okazuje się jednak, że jego miejsce na budowie zajął już ktoś inny.

Wejście na seans odbywa się w godzinach otwarcia muzeum, do godz. 18:00.

Sprawdź majowy repertuar Kina Syrena.

Repertuar powstał we współpracy z Against Gravity.