fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 09.06.2022
18:00–19:30

Debata
Lapidarium Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Czy moda może ratować świat?

Czy moda może ratować świat?

Projekty Grażyny Hase z lat 90., które można zobaczyć na wystawie „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”, akcentowały jakość – dobre tkaniny i staranne wykonanie. Projektantka konsekwentnie promowała ubrania z polskich tkanin: wełen z Kęt, lnów z Kamiennej Góry, wiskozy z Białegostoku.

Czy moda może ratować świat?

Jeśli prześledzimy historię polskiej mody w XX wieku – historię radzenia sobie z kryzysami, niedoborami, autorytaryzmem – zdamy sobie sprawę, że nasza pogoń za Zachodem powinna się wreszcie zakończyć. Zachodnia instrukcja obsługi mody – tzn. więcej, taniej, szybciej – się nie sprawdziła. Ten sposób jest w dzisiejszych czasach skompromitowany, nie ma sensu za nim gonić. Historia ostatnich dekad przygotowała nas do innego myślenia o modzie. I innego definiowania mody – produkowania jej, sprzedawania i korzystania z niej i wreszcie innego emocjonalnego stosunku do niej. Skoro mamy taki zasób i wachlarz umiejętności, nie powinniśmy go ignorować i dawać się wrabiać w retorykę żarłocznego kapitalizmu. Przeszłość daje nam rady na przyszłość.

Artyści, projektanci, jak Grażyna Hase, tworzyli modę z niczego, prawdziwe no waste. Nawet w ówczesnych szkołach technicznych przyszłe pracownice szwalni i fabryk miały zajęcia uczące jak nie marnować. Były kursy o sposobach spożytkowania tzw. odpadów włókienniczych i konkursy na najpiękniejsze stroje z resztek. Ponieważ surowców było bardzo mało, niemarnowanie było tradycją nie tylko domową, dyktowaną przez niedobór, ale także systemową.

Jak dziś taki system mógłby wyglądać? I jak o takiej modzie opowiadać oraz gdzie? Czy na pewno w XXI wieku potrzebujemy magazynów mody, nowych marek, nowych sklepów? Czy moda – zamiast niszczyć – może ratować świat?

Udział wezmą:

Katarzyna Zajączkowska – autorka książki-przewodnika po slow fashion „Odpowiedzialna moda”. Z wykształcenia projektantka ubioru i ekonomistka, z kilkunastoletnim doświadczeniem tworzenia kolekcji w największych firmach odzieżowych w Polsce. Zajmuje się wspieraniem branży mody w obszarze zrównoważonego rozwoju, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach wokół mody cyrkularnej. Współautorka Leksykonu Mody Odpowiedzialnej (wydanego przez Fashion Revolution). odpowiedzialnamoda.pl

Marcin Różyc – krytyk mody, autor książek, wykładowca i kurator związany z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Vogue.pl.

Prowadzenie: Karolina Sulej – dziennikarka, reporterka, kulturoznawczyni. Zajmuje się antropologią mody. Autorka książki „Rzeczy osobiste”.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Spotkanie odbędzie się w Lapidarium Muzeum Warszawy (wejście od ul. Nowomiejskiej).


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.