fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 17.12.2023
11:00–12:30

Spacer
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Opowieści ukryte w nazwach ulic. Spacer z Pawłem Weszpińskim

Opowieści ukryte w nazwach ulic. Spacer z Pawłem Weszpińskim

Są obszary w Warszawie, które poprzez następstwa nazw oraz następujące w czasie przemiany układów urbanistycznych stanowią przedziwny palimpsest. Nie trzeba pokonywać znacznych odległości, by znaleźć się w zupełnie innym mieście – wysłuchać zupełnie niewspółczesnych opowieści skrytych w zatartych już nazwach i przejść się ulicami których już nie ma, a które są, ale wcale ich nie było. Albo po prostu z lubością zgubić się w czasie i przestrzeni.

Spacer rozpoczniemy na dziedzińcu przednim pałacu Ogińskiego… na placu Bankowym… przy pomniku F.E. Dzierżyńskiego na placu tegoż imienia… przy pomniku J. Słowackiego na placu Bankowym. Jedno miejsce czy przynajmniej cztery miejsca?

Spacer zakończymy spotkaniem z Pawłem Susidem na wystawie głównej w Muzeum Warszawy pod jego obrazem „bez tytułu (Warszawa plan miasta)”, który zakupiliśmy niedawno do zbiorów Muzeum Warszawy.

Spacer poprowadzi dr Pawel E. Weszpiński, kartograf i geograf, kustosz w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy. Kurator Gabinetu Planów i Map Warszawy wystawy głównej Muzeum Warszawy. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Autor m.in. publikacji na temat dawnej kartografii Warszawy, w tym książek z serii „Plany Warszawy”.

Miejsce spotkania: pomnik J. Słowackiego na placu Bankowym


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Program „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej”

Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy – II etap – malarstwo

Wartość realizacji zadania: 165 180,00 zł
Wartość dofinansowania : 130 000,00 zł


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.