fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 12.04.2022
17:00–18:00

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
1 zł

Oprowadzanie Andrzeja Marca | „Pałac”

Oprowadzanie Andrzeja Marca | „Pałac”

Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta.

Spojrzenie artystki przykuły kartony pełne potłuczonych naczyń, płytek podłogowych i stiuków, resztek jedzenia, ości ryb i kości zwierząt. Choć nie wyglądają jak pałacowe skarby, to pozostałości życia toczącego się w różnych okresach w miejscu, w którym stał Pałac Saski.

Dowiedz się więcej o interwencji artystycznej „Pałac”.

Sprawdź terminy oprowadzań po interwencji artystycznej „Pałac”.

Po wystawie oprowadzi dr Andrzej Marzec:

Filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”.

Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, ciemnej ekologii oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” (2021), za którą otrzymał nagrodę specjalną Identitas. Autor tekstu „Śmieciorośliny – w kierunku prekarnej estetyki i nietrwałego dziedzictwa”, który jest częścią „Atlasu śmiecioroślin” (2021) Diany Lelonek. Jego badania skupiają się na przedmiotach – ich własnej, dziwnej, niezależnej od człowieka egzystencji. Jego ostatnie eksperckie oprowadzanie było związane z wystawą: „Jeśli wszystko, co istnieje, ma swoje miejsce” w galerii SIC! BWA Wrocław (3.12.2021). Był gościem seminarium: „Prześlepione / Instrumenty do patrzenia / Muzea i Rzeczy” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (9.10.2021), gdzie próbował znaleźć nowe sposoby opowiadania o przedmiotach muzealnych.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.