fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

26.11.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Wykłady o wystawach światowych

Wykłady o wystawach światowych

Wielkie Wystawy Światowe jako kontekst kulturowy: to cykl 9 autorskich wykładów prof. Marty Leśniakowskiej, który dotyczy jednego z ważnych zjawisk w nowoczesnej kulturze o konsekwencjach obserwowanych do dzisiaj.

Czym były Wielkie Wystawy Światowe, zwane z czasem EXPO? Jaka była ich geneza? Jaki miały wpływ na wykształcenie się i rozsiewanie kultury popularnej? Jakie były ich konsekwencje w obszarze sztuki i jej odbioru, kultury wizualnej, architektury, urbanistyki?

Wykłady ilustrowane obszernym materiałem ikonograficznym, w tym fragmentami filmów, przedstawiają edycje Wielkich Wystaw na przestrzeni stu lat, od połowy XIX do połowy XX wieku.

Problematyka trzech wykładów w 2021 roku dotyczyła Wielkiej Wystawy Londyn 1851 i narodzin kultury masowej, Paryskich kontekstów Wielkich Wystaw w 2 poł. XIX wieku: Nowy Paryż i jego urbanistyka oraz Wielkiej Wystawy w Paryżu 1925.

Nagrania wykładów dostępne są na platformie VOD eWejsciowki.pl.


Wykup dostęp do naszych najciekawszych wykładów na platformie VOD eWejsciowki.pl. Koszt jednego nagrania to 5 zł. Wykład należy obejrzeć w ciągu 48 godzin od momentu zakupu.


Dostępne nagrania wykładów:

Wielka Wystawa Londyn 1851 i narodziny kultury masowej

Paryskie konteksty Wielkich Wystaw w drugiej połowie XIX w.: Nowy Paryż i jego urbanistyka

Paryż 1925: Sztuki dekoracyjne, nowa sztuka i pop-kultura

Wystawy kolonialne. Human ZOO

Paryż 1937 – sztuka i technika w cieniu wojny

Nowy Jork 1939: utopijna wizja Świata Jutra

Od Londynu do Warszawy Bruksela 1958: Zimna Wojna, Kosmos i Wielka Wystawa

Prof. IS PAN dr hab. Marta Leśniakowska – historyk i krytyk sztuki, związana z Instytutem Sztuki PAN. Zainteresowania badawcze: historia, teoria i krytyka sztuki, architektury i fotografii XIX-XXI wieku, metodologia historii sztuki. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków, Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds. zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH, profesor wizytujący w IHS UW.


Obejrzyj pozostałe wykłady online: