22.05.2020 / Wielokulturowe podróże

Znaki zodiaku z modlitewni: Strzelec i Koziorożec

STRZELEC (hebr. keszet) – znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi kislew, mającemu początek zwykle w końcu listopada lub na początku grudnia. Dwudziestego piątego dnia tego miesiąca rozpoczyna się święto Chanuki – ośmiodniowe święto świateł, upamiętniające zwycięstwo Machabeuszy nad Seleucydami oraz odzyskanie Świątyni (164 r. p.n.e.).
[A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003]

Znak Strzelca w sali wschodniej modlitewni przy Targowej 50/52 ze względu na ograniczenia religijne – przedstawiony jest jako napięty łuk ze strzałą na tle górskiego krajobrazu (w sali zachodniej nie zachowało się przedstawienie Strzelca).

strzelec

[Znak Strzelca w sali wschodniej, fot. G. Kułakowska]

KOZIOROŻEC (hebr. gedi) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi tewet, przypadającemu na grudzień-styczeń. W pierwszych dniach miesiąca tewet obchodzone jest trwające osiem dni święto Chanuki (rozpoczynające się w poprzednim miesiącu kislew). Dziesiąty tewet to dzień żałoby narodowej i postu upamiętniającego początek oblężenia Jerozolimy przez Babilończyków (588 r. p.n.e.), zakończonego zburzeniem Pierwszej Świątyni. [A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003]

Przedstawienie znaku Koziorożca – wyobrażonego jako kozła – zachowało się jedynie w sali wschodniej modlitewni przy Targowej 50/52.

koziorożec

[Znak Koziorożca w sali wschodniej, fot. G. Kułakowska]