14.05.2020 / Aktualności, Modlitewnie przy Targowej 50/52, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wielokulturowe podróże

Znaki zodiaku z modlitewni: Waga i Skorpion

Znak Skorpiona w sali wschodniej, fot. G. Kułakowska

Skorpion

SKORPION (hebr. akraw) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi marcheszwan (cheszwan), rozpoczynającemu się zwykle w końcu października. W miesiącu tym nie przypada żadne święto żydowskie.

A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003

Przedstawienie znaku Skorpiona zachowało się jedynie we wschodniej modlitewni przy Targowej 50/52. Widzimy tu wyobrażenie autora o wyglądzie malowanego, niekoszernego stworzenia (malarz zapewne nigdy nie widział skorpiona). Umieszczono go, tak jak i inne znaki w tej sali, na tle swojskiego, bliskiego nam krajobrazu.

Waga

WAGA (hebr. moznaim) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi tiszri, rozpoczynającemu się zwykle w połowie września. Jest to czas, w którym człowiek podlega osądowi i ważą się jego złe i dobre uczynki. Pierwsze dziesięć dni tiszri to Dziesięć Dni Pokuty; pierwszego i drugiego tiszri przypada święto Rosz ha-Szana (Nowy Rok), trzeciego – Post Gedaliasza (obchodzony na pamiątkę zamordowania ostatniego żydowskiego gubernatora Judei Gedaliasza), dziesiątego – święto Jom Kipur (Dzień Pojednania – najświętszy dzień żydowskiego roku). Piętnastego tiszri rozpoczyna się święto Sukot – radosne święto plonów, w czasie którego Żydzi śpią i jedzą w kuczkach (hebr. sukot), przypominających szałasy, w jakich Żydzi mieszkali na pustyni, po ucieczce z Egiptu.

A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003

W obu salach modlitewni przy Targowej 50/52 zachowały się jedynie niewielkie fragmenty przedstawień znaku Wagi.

Zachowane fragmenty przedstawień znaku Wagi w sali wschodniej i zachodniej, fot. G. Kułakowska

Przeczytaj o znakach zodiaku z modlitewni: