fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

07.05.2020 / Aktualności, Modlitewnie przy Targowej 50/52, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wielokulturowe podróże

Znaki zodiaku z modlitewni: Panna i Lew

Znaki zodiaku z modlitewni: Panna i Lew

Wśród ocalałych przy Targowej 50/52 malowideł, szczególnie ciekawe są wizerunki znaków zodiaku w kalendarzu hebrajskim. Poznaj Lwa i Pannę.

Lew

LEW (hebr. arie) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi aw, rozpoczynającemu się w lipcu lub na początku sierpnia. Post i żałoba obchodzona dziewiątego dnia aw upamiętnia zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni w Jerozolimie.

A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003

W obu salach modlitewni przy Targowej 50/52 zachowały się jedynie niewielkie fragmenty tego znaku wraz z inskrypcjami. Prawdopodobnie były to realistyczne wizerunki zwierząt, nie wiemy jednak dokładnie, jak wyobrażali je sobie autorzy malowideł.

Zachowane fragmenty znaku Lwa w sali wschodniej i w sali zachodniej – fotografia tytułowa, fot. G. Kułakowska

Panna

PANNA (hebr. betula) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi elul, którego początek przypada zwykle na koniec sierpnia. To ostatni miesiąc przed świętami żydowskiego Nowego Roku (Rosz ha-Szana), czas obrachunku z własnym sumieniem i żalu za grzechy.

A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003

Istniejący w tradycji żydowskiej zakaz ukazywania postaci ludzkich sprawił, że znak Panny rzadko bywa dosłownym przedstawieniem. Najczęściej znak ten przybiera postać pojedynczego kwiatu, bukietu lub kosza z kwiatami (zdarza się, że trzymanych w kobiecej ręce). W modlitewni na warszawskiej Pradze symbol Panny zachował się jedynie w sali wschodniej. Jest to namalowany w prostokątnym polu bukiet kwiatów. Kompozycja nie jest kompletna, nie wiemy więc, czy pierwotnie bukiet znajdował się w dłoni kobiety.

Znak Panny w sali wschodniej, fot. G. Kułakowska

Przeczytaj o znakach zodiaku z modlitewni: