30.04.2020 / Aktualności, Modlitewnie przy Targowej 50/52, Muzeum Warszawskiej Pragi, Wielokulturowe podróże

Znaki zodiaku z modlitewni: Bliźnięta i Rak

Wśród ocalałych przy Targowej 50/52 malowideł, szczególnie ciekawe są wizerunki znaków zodiaku w kalendarzu hebrajskim – przeczytaj o nich w naszym artykule.

Bliźnięta

BLIŹNIĘTA (hebr. teomin) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi siwan, rozpoczynającemu się zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca. W miesiącu tym obchodzi się święto Szawuot upamiętniające objawienie na górze Synaj i przekazanie Mojżeszowi Tablic Dekalogu.

A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003

Ze względu na tradycję żydowską zabraniającą ukazywania w sztuce ludzkich postaci, znak Bliźniąt przedstawiano najczęściej za pomocą symboli, takich jak para ptaków, czy nawet zdublowanych form abstrakcyjnych. W modlitewniach przy Targowej 50/52 zachowały się dwie wersje ikonograficzne tego znaku.

W sali wschodniej odnajdujemy rzadko spotykaną postać dwóch wyrastających obok siebie drzew. Malując je autor odwoływał się do rodzimego, mazowieckiego krajobrazu.

W sali zachodniej możemy zobaczyć typowe przedstawienie Bliźniąt jako pary gołębi.

Znak Bliźniąt w sali wschodniej i znak Bliźniąt w sali zachodniej, fot. G. Kułakowska

Rak

RAK (hebr. sartan) – to znak zodiaku przyporządkowany miesiącowi tamuz, którego początek przypada na przełomie czerwca i lipca. Siedemnastego dnia tamuz rozpoczyna się okres Trzech Tygodni Żałoby po zburzeniu Świątyni.

A. Unterman 1994; Polski Słownik Judaistyczny 2003

Symbole Raka ocalały w obu salach modlitewni przy Targowej 50/52. Nie są jednak realistycznymi wizerunkami. W sali wschodniej Raka namalowano jako stworzenie podobne do chrząszcza.

Znak Raka w sali wschodniej. Na zdjęciu u góry wpisu – znak Raka w sali zachodniej, fot. G. Kułakowska

Przeczytaj o znakach zodiaku z modlitewni: