10.05.2022 / Aktualności, Katalogi wystaw, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni, Rzemiosło na Pradze, Wydawnictwa

Książka-wywiad z Celiną Osiecką

Wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” w Muzeum Warszawskiej Pragi pokazuje fotografie autorstwa Celiny Osieckiej, która od ponad pięćdziesięciu lat prowadzi zakład fotograficzny na warszawskiej Saskiej Kępie.

Witryna na rogu ulic Francuskiej i Zwycięzców jest doskonale znana mieszkańcom dzielnicy. To jeden z ostatnich stołecznych zakładów, w którym można zamówić zdjęcia wykonane tradycyjną techniką analogową. Czarno-białe portrety przypominają o magii dawnej fotografii – dźwięku migawki, atmosferze skupienia towarzyszącej pozowaniu do zdjęć, materialności negatywów i papieru fotograficznego, zapachu odczynników.

Książka w sprzedaży!

Celina Osiecka w rozmowie z Antoniną Gugałą opowiada o zakładzie oraz przybliża tradycyjne techniki wykonywania, wywoływania i retuszowania zdjęć. Dzięki temu możemy odkryć cenny fragment historii warszawskiej fotografii rzemieślniczej, a towarzyszące rozmowie hasła pokazują ją w szerszym kontekście.

Książka jest do kupienia w księgarni Muzeum Warszawskiej Pragi i online w sklepie Muzeum Warszawy.

Przeczytaj fragment książki, zobacz fotorelację z zakładu i posłuchaj odcinka podcastu „W punkt. Rozmowy na mieście”, w którym Celina Osiecka opowiedziała o pracy fotografki, sprzęcie, klientach.