18.05.2023 / Aktualności, Kino Syrena

Przegląd filmów o zniszczeniu i odbudowie miasta

Przegląd filmowy towarzyszący wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949” przygląda się różnym obrazom zniszczenia i… odbudowy miasta.

Przegląd otwiera francusko-japoński film „Hiroshima mon amour” wpisujący całość w szerszy międzynarodowy kontekst pamięci traumy i próby odbudowy, zarówno tej materialnej jak i tej duchowej.

Polskie filmy, czy to dokumentalne czy fabularne, pokazują Warszawę w jej agonii i powolnym powracaniu do życia. Zestawienia tytułów pokazują dwa bieguny – z jednej stronę ruinę i zniszczenie, z drugiej zaś nadzieję i chęć powrotu do żywych. Filmy powstawały w specyficznym momencie dla polskiego kina, w realiach całkowitego podporządkowania kina ideologii i wymogom socrealizmu. Jednak mimo to przebija z nich prawdziwy obraz powojennej rzeczywistości i dzięki temu pozostają niezastąpionym znakiem czasu.

Kuratorem przeglądu jest Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu, w latach 2008-2017 redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura, w latach 2020-2022 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kiedy: od 27 maja do 3 czerwca

Gdzie: Kino Syrena Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy

27 maja (sobota), godz. 20:00
Film Hiroshima mon amour, reż Alain Resnais, Francja, Japonia, 1959, z prelekcją Tomasza Kolankiewicza.

28 maja (niedziela), godz. 18:00
Miasto Nieujarzmione, reż. Jerzy Zarzycki, Polska, 1950
Ulica Brzozowa, reż. Wojciech Has, Stanisław Różycki, Polska, 1947

1 czerwca (czwartek), godz. 19:00
Filmy z prelekcją Tomasza Kolankiewicza.
Kanał, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1956
Spacerek Staromiejski, reż. Andrzej Munk, Polska, 1958

2 czerwca (piątek), godz. 18:00
Skarb, reż. Leonard Buczkowski, Polska, 1949
Powódź, reż. Jerzy Bossak, Wacław Kaźmierczak, Polska, 1947

3 czerwca (sobota), godz. 18:00
Filmy z prelekcją Tomasza Kolankiewicza.
Przygoda na Mariensztacie, reż. Leonard Buczkowski, Polska, 1953
Ludzie z pustego obszaru, reż. Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Polska, 1957