fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 16.11.2023
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

Fotografia i podróż. Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

Fotografia i podróż. Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską

TRANSKRYPCJA: plik docx (55 kb)plik pdf (321 kb)

Zarówno etnograficznemu opisywaniu świata, jak i turystyce towarzyszy fotografia. Według Susan Sontag „fotografia oznacza wielorakie zdobywanie świata”. Takimi zdobywcami byli pierwsi fotografowie, a także romantyczni bohaterowie wieku XX: fotoreporterzy. 

Fotografia przybliża obce światy, inne kultury – ale także jest medium zapisu doświadczania miejsc, które znamy lub poznajemy zapośredniczone: w książkach czy wirtualnie.

Podczas spotkania przyjrzymy się m.in. zdjęciom etnograficznym ze zbiorów muzealnych, prywatnym zdjęciom z podróży, pocztówkom i fotografii reportażowej. Porozmawiamy o fotografowaniu w rozmaitych kontekstach podróżniczych od fotografii jako narzędzia rejestrującego, badawczego, wspierającego przekaz o danej kulturze czy miejscu, przez wypowiedź zaangażowaną (fotoreportaż) po dziennik – zapis subiektywnego dialogu z bliskim/Innym. 

Z Agnieszką Pajączkowską porozmawiamy o doświadczeniu podróżowania i eksplorowania za pomocą fotografii w odniesieniu do jej projektów (m.in. Wędrowny Zakład Fotograficzny). 

  • W jaki sposób fotografowanie podczas podróży różni się od oglądania fotografii z podróży?
  • Czy obce miejsce/kulturę można lepiej rozumieć za pośrednictwem fotografii? 
  • Czy fotografie mogą być „wehikułami czasu”?
  • Kim jest fotoreporter, a kim dokumentalista? Czy podróżowanie/fotografowanie może mieć wymiar krytyczny?

Zachęcamy do lektury:

Moderatorką spotkania jest Kamila Dworniczak – historyczka sztuki. Adiunktka w Katedrze Teorii Sztuki IHS UW, gdzie prowadzi zajęcia z metodologii historii sztuki, historii fotografii oraz sztuki współczesnej. W swoich badaniach koncentruje się na fotografii reportażowej, problematyce intermedialnej i pisarstwie o sztuce. Autorka książki „Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy The Family of Man w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografii” (2021).

Spotkanie jest bezpłatne i odbywa się w Bibliotece Muzeum Warszawy.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością słuchu. Spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

ikona niepełnosprawności słuchowej

Sprawdź program spotkań dyskusyjnych „Fotografia i…”.



Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.