Wystawa główna Rzeczy warszawskie
Rzeczy warszawskie, Dane warszawskie i Dzieje kamienic to trzy części wystawy głównej Muzeum Warszawy. 7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych są punktem wyjścia do opowiedzenia historii osób, wydarzeń i procesów, które ukształtowały współczesną Warszawę.
Wystawa nie opowiada jednej historii, nie odtwarza wprost dziejów miasta od jego początków do chwili obecnej. Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Do dyspozycji są również audioprzewodniki, które pozwalają zwiedzić wystawę główną krok po kroku.
Dane warszawskie
Dzięki danym można zweryfikować stereotypy i obiegowe opinie na temat Warszawy, jej mieszkańców i przestrzeni. Można też precyzyjniej wskazać, które wydarzenia i zjawiska nadały jej obecny kształt i specyfikę; co sprawiło, że Warszawa jest takim, a nie innym miastem. Czytaj więcej.
Dzieje kamienic
Dzieje przemian struktury północnej pierzei Rynku oraz elementy architektury poszczególnych kamienic są punktem wyjścia do odkrywania wydarzeń i postaci związanych z tym miejscem. Mówi o nich zarówno poświęcona im część wystawy, jak i opisy rozmieszczone w muzealnych kamienicach, które możesz odnaleźć podczas zwiedzania. Czytaj więcej.
Zespół wystawy głównej
Gabinet Archeologiczny
Gabinet Syren Warszawskich
Gabinet Pomników Warszawskich
Gabinet Suwenirów
Gabinet Pocztówek
Gabinet Widoków Warszawy
Gabinet Portretów
Gabinet Sreber i Platerów Warszawskich
Gabinet Brązów Warszawskich
Gabinet Detali Architektonicznych
Gabinet Fotografii
Gabinet Galanterii Patriotycznej
Gabinet Ludwika Gocla
Gabinet Medali
Gabinet Opakowań Firm Warszawskich
Gabinet Planów i Map Warszawy
Gabinet Relikwii
Gabinet Rysunków Architektonicznych
Gabinet Schielów
Gabinet Ubiorów
Gabinet Zegarów Warszawskich
Świadectwa z getta warszawskiego
Kucie kos. Mural Wojciecha Fangora
Spółdzielnia prac malarskich. Mural Pauliny Włostowskiej
Nabytki Muzeum Warszawy