fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Moje muzeum, moja opowieść

25 sierpnia - 27 listopada 2022 roku
20 zł normalny/15zł ulgowy, czwartek bezpłatny

Moje muzeum, moja opowieść

Przeczytaj opisy kuratorskie wszystkich obiektów.

„Moje muzeum, moja opowieść” to wystawa w wystawie. Na drugim piętrze wystawy stałej „Rzeczy warszawskie”, w Gabinetach: Brązów Warszawskich, Ubiorów, Portretów oraz Sreber i Platerów Warszawskich znajduje się 25 wyróżnionych żółtym kolorem opisów wybranych obiektów.

Ich autorkami są uczestniczki projektu z Ukrainy i Chin, które obecnie mieszkają w Warszawie i uczą się języka polskiego. Matki, córki, siostry, studentki, uczennice, dziennikarki, prawniczki, nauczycielki i emerytki przygotowały autorskie, często bardzo osobiste interpretacje rzeczy prezentowanych na wystawie. Wspominają dzieciństwo, opisują teraźniejszość, wybiegają z nadzieją w przyszłość.

„Moje muzeum, moja opowieść” to również:

  • projekt edukacyjny, w ramach którego w lipcu i sierpniu tego roku uczestniczki nie tylko uczyły się języka polskiego, lecz również poznawały tajniki pracy w muzeum. Dowiedziały się, jak powstaje wystawa, jak po niej oprowadzać i kształtować opowieść. Same decydowały o kolejnych krokach w projekcie, wybierały eksponaty i tworzyły własne historie.
  • wyrażenie siebie i swoich emocji w obcym języku. Z jednej strony lingwistyczne wyzwanie, z drugiej refleksja towarzysząca świadomemu konstruowaniu opowieści i stawaniu twarzą w twarz ze swoimi interpretacjami.
  • niezwykłe doświadczenie muzealnicze, odmieniające spojrzenie na kuratorstwo, wzmacniające współpracę i solidarność w działaniu. Techniczne wykonanie wystawy trwało zaledwie kilka tygodni, ale wiązało się z zaangażowaniem wielu osób pracujących w Muzeum Warszawy.
  • poczucie wspólnoty – partycypacyjne działanie, mające na celu nie tylko adaptację w mieście czy naukę języka, ale też stworzenie wspierającej się społeczności zgromadzonej wokół Muzeum Warszawy.

Zobacz fotorelację z wernisażu wystawy.

Zdjęcia z wernisażu: Sisi Cecylia (Magdalena Kreft)

KOLOFON

Koordynacja projektu: Katarzyna Žák-Caplot

Współkuratorki wystawy: Tamara Byelyakova, Ałła Filatova, Xiaoxue Jiang, Oleksandra Kocherha, Anastasiya Kyselyova, Liliya Kyselyova, Ruslana Melnychuk, Polina Mykhailets, Anastazja Pryshchepa, Tetiana Pryshchepa, Oksana Pryvrotska

Redakcja tekstów: Grażyna Deneka

Grafika: Joanna Bębenek

Produkcja wystawy: Anna Stelmaszczyk, Katarzyna Jolanta Górska

Strona projektu: Anna Ładna

Moje muzeum, moja opowieść