fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Spółdzielnia ORNO. Biżuteria

17 maja – 18 sierpnia 2019 roku

Spółdzielnia ORNO. Biżuteria

Biżuteria i wyroby artystyczne, pamiątki i zdjęcia, opakowania i ulotki reklamowe – „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” to wystawa monograficzna poświęcona znanej warszawskiej wytwórni metaloplastycznej, działającej w latach 1949–2003.

Ozdoby ze znakiem ORNO były łatwo rozpoznawalne i cieszyły się zasłużoną renomą. Spółdzielnia była także jedyną spośród wytwórni zrzeszonych w Cepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego), która od początku konsekwentnie realizowała wizję artysty-rzemieślnika, zarazem projektanta i twórcy wyrobu.

Wystawa jest przewodnikiem po specyficznym stylu ORNO i tłumaczy jego źródła. To także opowieść o duchu kooperatyzmu i wspólnoty, który panował w wytwórni. Ponad 1600 eksponatów składają się na barwny i wielowątkowy obraz historii spółdzielni. Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją dorobku ORNO, akcentującą jej znaczenie dla polskiej sztuki użytkowej II połowy XX wieku.

KOLOFON

Kuratorki wystawy
Agnieszka Dąbrowska, Monika Siwińska (Muzeum Warszawy), dr Anna Wiszniewska (IS PAN)

Projekt wystawy
Marcin Kwietowicz, Maria Buchner, Filip Pawłowski, współpraca Magdalena Romanowska

Projekt graficzny
Jerzy Gruchot, Wojciech Koss (Full Metal Jacket)

Projekt plakatów
Marta Caban (Muzeum Warszawy)

Produkcja
Katarzyna Grinberg, Weronika Sołtysiak, współpraca Matylda Dobrowolska

Realizacja
Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

Wykonawca
Artmontage

Opieka konserwatorska
Beata Galperyn-Kołodziejska, Robert Kołodziejski, Janusz Mróz, Igor Nowak; Magdalena Borkowska, Anna Mistewicz, Dorota Nowak, Ewa Wadowska, Piotr M. Zalewski (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Wypożyczenia na wystawę
Grzegorz Konsalik, Lan Tran Hai (Muzeum Warszawy)

Redakcja/korekta tekstów polskich
Katarzyna Sobolewska/Urszula Drabińska

Tłumaczenie/korekta tekstów angielskich
Klementyna Dec/Julia Kozakiewicz

Komunikacja i marketing
Dagmara Mazurek, Karolina Młynarz

Program towarzyszący wystawie
Jan Bliźniak, Agnieszka Dąbrowska, Anna Kobyłecka, Teresa Łempicka, Dominika Sielczak, Monika Siwińska, dr Anna Wiszniewska, Marta Zdanowska

Organizacja konkursu Projekt: ORNO
Lena Wicherkiewicz

Osoby i instytucje użyczające zbiorów na wystawę
Andrzej Bandkowski, Piotr Boimski, Barbara Borkowska, Tomasz Dziewicki, Cezary Grad, Marek Kosewski, Adam Leja, Andrzej Łęcki, Jadwiga Mazurek, Joanna i Bogdan Mazurkowie, Matylda Prus, Bożena Pruszkowska, Jacek Rochacki, Katarzyna Rudkowska, Bożena Skawińska, rodzina Sosenko, Józef Teclaw, Andrzej Wierzbicki i inne osoby prywatne pragnące pozostać anonimowe, Galeria Sztuki w Legnicy, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum w Gliwicach, Politechnika Wrocławska, Saska Antykwarnia, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Urząd Miasta Opola

Instytucja partnerska: Muzeum w Gliwicach