13.09.2017 / Aktualności, Działalność edukacyjna

Nowy cykl zajęć. Warsztaty z konserwatorami JAK DBAĆ O RZECZY

Konserwacja papieru, fot. Grażyna Kułakowska

Stare fotografie, rękopisy i druki to często jedne z naszych najcenniejszych rodzinnych pamiątek, a jednocześnie jedne z najwrażliwszych obiektów, z jakimi spotykają się konserwatorzy.

Każdy z nas ma w domu papierowe skarby, które z upływem czasu niszczeją: fotografie na ścianie blakną, cenne dokumenty rozpadają nam się w rękach, mimo tego, że zostały dokładnie sklejone mocną taśmą klejącą. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiec i jak? Podczas prowadzonych przez muzealnych konserwatorów papieru warsztatów będzie można uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Uczestniczy dowiedzą się, jak w bezpieczny sposób przechowywać i chronić przed zniszczeniem własne zbiory na podłożu papierowym; jak przedłużyć im życie o wiele lat dzięki bardzo prostym i tanim metodom, które zastosować może każdy. Zapoznają się z podstawowym warsztatem konserwatora papieru, narzędziami i metodami stosowanymi w profesjonalnej pracowni konserwacji, a także zajrzą za kulisy przygotowywania muzealiów do ekspozycji.

PROGRAM:

20 września / Jak dbać o rzeczy? / TEMAT: papier BRAK MIEJSC