fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

08.03.2023 / Aktualności

Wkrótce: „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

Wkrótce: „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

Warszawa powstała z gruzów. Materiały użyte do odbudowy miasta pochodziły z ruin, a życie stolicy w pierwszych latach po wojnie toczyło się wokół rozbiórek, pozyskiwania i przerabiania tego, z czego potem można było budować na nowo.

Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” ukazuje unikalny charakter miasta odradzającego się wspólnym wysiłkiem. Prowadzi przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy.

Społeczne, ekonomiczne i architektoniczne relacje powstawały przy odgruzowywaniu, wyburzaniu ruin, odzyskiwaniu cegieł i żelaza, produkcji gruzobetonu. To nowe spojrzenie na założycielski mit Warszawy i jedną z najbardziej fascynujących kart jej historii.

Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” otwiera się 30 marca w czwartek i potrwa do 3 września.

Przeczytaj więcej o wystawie.

Co zobaczysz na wystawie?

Pracownicy brygad odgruzowujący ruiny kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, 1945, fot. Zofia Chomętowska, Muzeum Warszawy

Pokażemy oryginalne gruzy i materiały odbudowy (kamień, ceramika, cegły, gruzobeton), fotografie, grafiki, malarstwo, dokumenty archiwalne, mapy i infografiki, a także materiały audiowizualne (kroniki filmowe i nagrania historii mówionej) oraz współczesne dzieła sztuki.

Fragmenty wazy porcelanowej (XVII-XVIII w.) wydobyte z gruzów w latach 1950-1953, kolekcja Barbary Bazińskiej, Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski
Paweł Maliński, Postać starca – fragment fryzu z Teatru Wielkiego, Muzeum Warszawy, fot. M. Matyjaszewski, A. Niakrasau

Na wystawie obok oryginalnych gruzów i materiałów odbudowy znalazły się prace między innymi Zofii Chomętowskiej, Jana Bułhaka, Alfreda Funkiewicza, Wojciecha Fangora, Antoniego Suchanka, a także współczesnych artystów i artystek: Moniki Sosnowskiej, Tymka Borowskiego czy Diany Lelonek.

Tymek Borowski, Gruz nad Warszawą, 2015, Muzeum Warszawy

Dopełniają je dokumenty archiwalne, mapy, fragmenty kronik filmowych i wspomnień.

Wojciech Fangor, Murarze, 1950, Muzeum Warszawy

Program wydarzeń towarzyszących

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń: oprowadzań, warsztatów, spacerów i wycieczek rowerowych.

W każdą niedzielę o godz. 16.00 odbędą się oprowadzania. Kuratorskie z Adamem Przywarą: 2 kwietnia (tłumaczone na polski język migowy).

Oprowadzania gościnne poprowadzą:

27 maja odbędą się wykłady, debaty i spacer śladami roślinności ruderalnej z Urszulą Zajączkowską. Dzień zamknie pokaz w Kinie Syrena, który zainauguruje tygodniowy przegląd filmowy, kuratorowany przez Tomasza Kolankiewicza.

3 czerwca Maciej Kaufman z pracowni Archigrest poprowadzi wycieczkę rowerową śladami architektury i krajobrazów wczesnej odbudowy. Trasa obejmie m.in. domki z gruzobetonu na Polu Mokotowskim, Jazdów i Kopiec Powstania Warszawskiego.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących.

Książka „Zgruzowstanie”

Książką pod redakcją Adama Przywary „Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze” osadza wątki poruszane na ekspozycji w szerszym kontekście historycznym i geograficznym.

Publikacja przedstawia temat ponownego wykorzystania materiałów w architekturze na przykładach z okresu powojennej odbudowy stolicy, a także jej przedwojennej historii i czasów współczesnych w Europie.

Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Zdjęcie główne: Brygada Pracy w drodze na akcję odgruzowywania, 1945, fot. Zofia Chomętowska, Muzeum Warszawy