07.03.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”

Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” (30 marca–3 września) jest nowym spojrzeniem na mit odradzającej się po wojnie stolicy.

Sprawdź szczegółowe informacje o dostępności wystawy.

• przewodnik w języku polskim 200 zł
  • przewodnik w języku angielskim 300 zł

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Terminy: wtorek – niedziela
Rezerwacje: e-mail: edukacja@muzeumwarszawy.pl, tel.: +48 22 277 43 78

Wiadomość powinna zawierać: preferowaną datę oprowadzania, preferowaną godzinę, dane kontaktowe (imię, nazwisko, telefon, e-mail).

1 lipca (sobota), godz. 10:00

Podczas rejsu będziemy obserwować „dzikie” brzegi Wisły, by dostrzec struktury obarczone ładunkiem symbolicznym i poznać krajobraz mnemoniczny, który swoją materialnością wspomaga pamiętanie.

O krajobrazie podczas rejsu opowiedzą Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (twórcy grupy projektowej CENTRALA).

Dowiedz się więcej i kup bilet.

1 lipca (sobota), godz. 10:00Rejs po Wiśle śladem gruzów

2 lipca (niedziela), godz. 16:00 – oprowadzanie

8 lipca (sobota), godz. 11:00
Warsztaty rodzinne dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku: Dotknąć odbudowy

9 lipca (niedziela), godz. 16:00 – oprowadzanie

15 lipca (sobota), godz. 11:00
Śladem wczesnej odbudowy – spacer po osiedlu Koło II

16 lipca (niedziela), godz. 16:00 – oprowadzanie

22 lipca (sobota), godz. 11:00Warsztaty rodzinne: Gruzowe upamiętnienie

23 lipca (niedziela), godz. 16:00 – Oprowadzanie bezpłatne w ramach obchodów 70. Urodzin Starówki: urodzinystarowki.pl

30 lipca (niedziela), godz. 16:00 – oprowadzanie

Seminarium Warszawskie jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykłady są bezpłatne i odbywają się w Bibliotece Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42). Można je również oglądać na Facebooku Muzeum Warszawy.

20 czerwca (wtorek), godz. 18:00 – Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu miasta

Warszawskie gruzy, ich losy, ich swoista sprawczość, materialność i treść, ich związki z ludźmi – mieszkańcami, ich tajemnice.

W tle dyskusji poezja Władysława Broniewskiego, proza Sylwii Chutnik i wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.

3 czerwca (sobota), godz. 11:30
Warsztaty rodzinne „Gruzowane upamiętnienie”

4 czerwca (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z Agnieszką Szewczyk

11 czerwca (niedziela), godz. 16:00 – oprowadzanie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku

June 18 (Sunday), at 12:00
Guided tour of the exhibition by Grzegorz Mika (in English)

18 czerwca (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z Fundacją BRDA – Zofia Jaworowska i Petro Vladimirov

20 czerwca (wtorek), godz. 18:00
Seminarium Warszawskie: Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu miasta

24 czerwca (sobota), godz. 11:00
Warsztaty rodzinne „Kwitnące gruzy”

25 czerwca (niedziela), godz. 16:00 – oprowadzanie

7 maja (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi

14 maja (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z Sylwią Chutnik z tłumaczeniem na PJM

21 травня (неділя), 16:00 / 21 maja (niedziela), godz. 16:00
Екскурсія українською мовою з Петром Владіміровим
Oprowadzanie w języku ukraińskim z Petro Vladimirovem

27 maja (sobota), godz. 10:00
Spacer botaniczny z Urszulą Zajączkowską. Regeneracja roślin w mieście

27 maja (sobota), godz. 11:00
Rodzinny spacer po śladach odbudowy
Dostępność: Spacer jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku – mamy przygotowane audiodeskrypcje i pomoce dotykowe.

27 maja (sobota), godz. 13:00
WYKŁAD: Czy z cegieł z „Ziem Odzyskanych” odbudowywano Warszawę?

27 maja (sobota), godz. 16:00
WYKŁAD: Codzienne przepierki w gruzowym pyle. Życie codzienne w powojennej Warszawie

27 maja (sobota), godz. 18:00
DEBATA: Czym gruzy Charkowa różnią się od gruzów Warszawy? Materialność odbudowy

28 maja (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z Grzegorzem Miką

2 kwietnia (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie kuratorskie z Adamem Przywarą (tłumaczone na PJM)

15 kwietnia (sobota), godz. 11:00–12:30
Warstwy miasta – warsztaty rodzinne
Koszt: 10 zł

16 kwietnia (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z Jarosławem Trybusiem

20 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Robinsonowie warszawscy – wykład Michała Studniarka

23 kwietnia (niedziela), godz. 16:00
Oprowadzanie z grupą projektową CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis

Klub kulturalny to spotkania dla osób uczących się języka polskiego.

30 marca (czwartek) – oprowadzanie po wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.

Spotkania będą w języku polskim na poziomie B1 (średnio zaawansowanym). Udział jest bezpłatny.

Dowiedz się więcej.

Zwiedzanie z dzieckiem

Na wystawie dostępne są karty z zadaniami dla dzieci w wieku 8-12 lat.

Po zakupie biletów, na wystawie wystarczy pobrać od opiekuna ekspozycji kartę z zadaniami i kredki, aby w czasie zwiedzania rozwiązywać wspólnie zagadki, a przede wszystkim bawić się dobrze.

Karty z zadaniami są dostępne w 3 wersjach językowych: po polsku, ukraińsku, angielsku.

Książka „Zgruzowstanie”

Adam Przywara, kurator wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” w Muzeum Warszawy, fot. Tomasz Kaczor

„Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze” to książka pod redakcją Adama Przywary.

Zawiera eseje badaczy i badaczek architektury: Macieja Jagielaka, Adama Przywary, Gabrieli Świtek, Jarosława Trybusia i Agaty Zborowskiej. Ilustrują ją fotografie m.in. ze zbiorów Muzeum Warszawy oraz zdjęcia przedstawiające współczesne przykłady europejskiej architektury w duchu zero waste i gospodarki cyrkularnej.

Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Projekt graficzny plakatu i materiałów promocyjnych w oparciu o zdjęcie Alfreda Funkiewicza „Rozbiórka domów na ul. Wilczej”, 1946 r., zbiory Muzeum Warszawy.