fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918

26 września 2018 — 3 lutego 2019

Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918

Lata I wojny światowej to dla Warszawy czas zmian, które zaowocowały po odzyskaniu niepodległości. Nie tylko dramatyczne wydarzenia wojenne, lecz także przemiany polityczne, administracyjne i społeczne całkowicie zmieniły życie Warszawy. Na początku wojny była miastem gubernialnym wielkiego imperium rosyjskiego, na końcu – stolicą niepodległego, odrodzonego państwa polskiego. Stało się to dzięki ogromnemu społecznemu zaangażowaniu mieszkańców pochodzących z różnych środowisk, o różnych poglądach i często odmiennym wyobrażeniu o politycznej przyszłości państwa. W 1918 roku Warszawa jako stolica miała przygotowane struktury administracyjne, kilkanaście tysięcy wyszkolonych urzędników i powiększone terytorium.

Na wystawie „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918” zaprezentujemy eksponaty z własnych zbiorów, wzbogacone o obiekty wypożyczone z warszawskich muzeów. Będzie można obejrzeć m.in., duży wybór fotografii Stanisława Nofok-Sowińskiego i Henryka Poddębskiego, kolekcję zdjęć autorów niemieckich z Komisji Krajoznawczej a także plany zmieniającej się Warszawy, prace artystów warszawskich m.in. Józefa Rapackiego, Feliksa Jabłczyńskiego oraz galanterię patriotyczną związaną z działalnością licznych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

 

Wystawie towarzyszy:

Publikacja o tym samym tytule

Program edukacyjny

Cykl filmowy

Cykl spotkań:

 

Wystawa czynna:

26 września – 3 lutego 2019

 

 

Kolofon:

Kuratorki / Curators
Barbara Hensel-Moszczyńska, Anna Topolska

 

Współpraca kuratorska / Curatorial Cooperation
Piotr Głogowski

 

Projekt wystawy / Exhibition design

Wojciech Cichecki

 

Produkcja / Production

Barbara Domaradzka, Elżbieta Petruk, Katarzyna Białach, Monika Mazurek

 

Projekt graficzny / Graphic Design

Norbert Strukow

 

Tłumaczenie / Translation

Zofia Sochańska

 

Opieka redaktorska / Editing

Katarzyna Szaniawska, Alan Lockwood

 

Realizacja / Project execution

Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

 

Program edukacyjny / Educational program

Radosław Adamski, Jan Bliźniak, Ewa Grzywacz, Patryk Jaworek, Anna Kobyłecka, Teresa Łempicka, Anna Marks, Katarzyna Szafrańska, Anna Marta Zdanowska

 

Konserwacja / Conservation-Restoration

Robert Kołodziejski, Agata Kłos, Igor Nowak, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (The Academy of Fine Arts in Warsaw)

 

Wypożyczenia prac / Collection Sharing Department

Grzegorz Konsalik, Lan Tran Hai

 

Wykonawca / Contractor

Status Quo

 

Część eksponatów udostępniona dzięki uprzejmości /  Part of the exhibits made available courtesy of

 Archiwum Państwowego w Warszawie (The State Archive in Warsaw), Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (National Film Archive – Audiovisual Institute), Muzeum Narodowego w Warszawie (National Museum in Warsaw), Muzeum Teatralnego (Theatre Museum), Muzeum Wojska Polskiego (Polish Army Museum), Zygmunta Hartwiga