fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

21.03.2022 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, ERASMUS+

Perspektywa 2021-2027

Perspektywa 2021-2027

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.


Muzeum Warszawy uzyskało akredytację w programie mobilności edukacji dorosłych w ramach Akcji 1. Oznacza to, że w swych działaniach instytucja kieruje się poniższymi standardami jakości:

  • Włączenie i różnorodność.
  • Działania nienaruszające równowagi ekologicznej i odpowiedzialność za środowisko.
  • Edukacja.
  • Aktywne uczestnictwo w sieci organizacji Erasmus.

W latach 2021-2022 Muzeum Warszawy zrealizuje 6 mobilności typu job shadowing. Ich głównym celem będzie zbieranie doświadczeń oraz poznawanie dobrych praktyk przede wszystkim w zakresie nieformalnej edukacji ekologicznej i demokratycznej dorosłych.

AKREDYTACJA 2021-2027

W 2020 roku Muzeum Warszawy otrzymało akredytację w sektorze Edukacja Dorosłych. W ramach projektów akredytowanych Muzeum Warszawy zamierza skupić się na:

  • budowaniu wizerunku instytucji jako otwartej dla publiczności, w tym odbiorców dorosłych, otwartej na ich potrzeby, uwzględniającej różnorodną wrażliwość społeczną,
  • opracowaniu i wdrożeniu 10 programów edukacyjnych dla odbiorców dorosłych,
  • podniesieniu kompetencji pracowników muzeum w zakresie współpracy w zespołach międzynarodowych oraz metodologii i narzędzi do pracy z odbiorcami dorosłymi,
  • rozwijanie wśród uczących się kompetencji komunikacji w językach obcych oraz kompetencji społecznych i obywatelskich,
  • wykorzystanie oddziałów w kontekście różnych obszarów uczenia się dorosłych,
  • rozwijanie wśród uczących się zagrożonych wykluczeniem społecznym kompetencji świadomości ekspresji kulturowej i przedsiębiorczości.

OPIS PROJEKTU 2021-2023

W 2021 rozpoczął się nasz pierwszy projekt, w ramach którego kładziemy nacisk na współpracę międzynarodową oraz umiejętność poruszania się naszych pracowników w środowisku wielojęzycznym. Głównym celem organizowanych mobilności ma być zaangażowanie i zmotywowanie edukatorów do realizowania działań z zakresu włączania nowych mieszkańców miasta poprzez podnoszenie ich kompetencji językowych, społecznych, obywatelskich, ekologicznych i przedsiębiorczych (rozumianych jako umiejętność kreatywnego radzenia sobie z nieznaną rzeczywistością i kulturą).

W projekcie staraliśmy się również koncentrować na trudnych tematach związanych z wojną i pamięcią o niej, co w obecnej sytuacji jest zagadnieniem niezwykle aktualnym, szczególnie w kontekście szerokiej działalności edukacyjnej skierowanej do osób z doświadczeniem uchodźczym.

DZIAŁANIA W PROJEKCIE

Mobilność 1

Job shadowing do Muzeum Historycznego we Frankfurcie nad Menem.

Pobierz prezentację o mobilności (PDF).

W ramach projektu Erasmus+ z 2019 roku jedna z pracowniczek Muzeum odbyła job shadowing w Muzeum Historycznym we Frankfurcie nad Menem, w którym odkryła wiele zbieżnych tematów oraz ciekawych aktywności ważnych dla rozwoju partycypacyjnych działań społecznych realizowanych w oddziałach Muzeum Warszawy.

Dlatego też w ramach niniejszego projektu we wrześniu 2022 roku kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału MW, odbyła wizytę studyjną we Frankfurcie. Zainteresował Ją przede wszystkim proces współdziałania z różnymi grupami społecznymi w czasie wspólnego projektowania scenariusza wystawy realizowanej z udziałem publiczności, a także sposoby włączania mieszkańców miasta w działania badawcze instytucji.

Rezultat:

  • Zaobserwowane rozwiązania wdrożono w czasie realizacji wystawy Ekoeksperymentarium. To nietypowa ekspozycja, na której naprawdę można było eksperymentować, ponieważ zwiedzający byli jednocześnie współuczestnikami działań ekspozycyjnych. To zaangażowanie wiodło ku zmianie nawyków związanych z ochroną środowiska.

Mobilność 2 i 3

Job shadowing do Framer Framed w Amsterdamie.

Pobierz prezentację o mobilności (PDF).

Pracowniczki Działu Edukacji zaangażowane w działania społeczne i włączające pojechały do Amsterdamu, by dowiedzieć się, jak tworzyć wspólną przestrzeń dialogu opartą na sztuce. Jednocześnie interesowały się tematyką kolonializmu oraz sposobów rozmowy na ten trudny temat.

Framer Framed był więc idealną destynacją, ponieważ dla członków tej platformy skupionej wokół sztuki współczesnej wystawa to część sfery publicznej, miejsce wymiany doświadczeń oraz krytycznej analizy różnych zagadnień.

Nasze Koleżanki poznały działania edukacyjne i wystawiennicze skierowane do dorosłych. Miały też okazję bezpośredniego zaangażowania się w wybrane aktywności dotyczące sfery społecznej i obywatelskiej.

Rezultat:

  • Przygotowanie i realizacja 2. edycji projektu dla nowych mieszkańców miasta „Poznajmy się w Warszawie”. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 50 osób, głównie z Ukrainy. Od marca do czerwca 2022 odbyła się kolejna edycja, która, dzięki szczegółowej ewaluacji oraz zdobytym w ramach programu Erasmus+ doświadczeniom, została rozszerzona o konsultacje z psychologiem oraz serię dedykowanych spacerów.

Opis projektu: muzeumwarszawy.pl/poznajmy-sie-w-warszawie-2023/

  • Przygotowanie i realizacja rodzinnych spacerów „Poznaj z nami Warszawę! Безкоштовні прогулянки Варшавою”

Opis projektu: muzeumwarszawy.pl/poznaj-z-nami-warszawe-praga-ua/, muzeumwarszawy.pl/poznaj-z-nami-warszawe-m-farmacji-ua/

Mobilność 4

Job shadowing do Casco Art Institute Working for Commons.

Kolejną beneficjentką programu była Koleżanka na co dzień pracująca w Dziale Promocji, która współrealizuje projekty edukacji dorosłych nie tylko poprzez informowanie na ich temat lub opracowywanie materiałów, lecz także czynny udział w zajęciach dla nowych mieszkańców miasta.

Udała się do Casco Art Institute Working for Commons, by dowiedzieć się więcej na temat interesującego projektu „Travelling Farm Museum of Forgotten Skills”. Mobilność i nabyte doświadczenia oisała w artykule na platformie EPALE: epale.ec.europa.eu/pl/blog/partycypacyjne-muzeum-zapominanych-umiejetnosci

Rezultat:

  • Zainspirowani działaniami realizowanymi w instytucji goszczącej zaprojektowaliśmy i zainaugurowaliśmy nasz muzealny społeczny ogródek. Korzystamy z niego podczas różnych eventów i uroczystości, ponieważ zioła i warzywa wykorzystywane są do produkcji lemoniady, którą częstujemy gości. Zdarza się też, że zwiedzający częstują się naszymi ogórkami i pomidorami sami.

Mobilność 5 i 6

Job shadowing do Buchenwald and Mittelbau-Dora Memorials Foundation: www.stiftung-gedenkstaetten.de/en/.

Na początku sierpnia 2023 roku tandem kuratorsko-edukatorski udał się do nietypowej destynacji erasmusowskiej, czyli miejsca pamięci. Wśród swych oddziałów Muzeum Warszawy posiada dwie analogiczne jednostki, tzn. Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy oraz Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Oddziały te zajmują się niełatwą tematyką, której przełożenie na język edukacyjny i ekspozycyjny jest wielkim wyzwaniem. Poprzez spotkania z edukatorami, zapoznanie się z pomocami dydaktycznymi i możliwość obserwowania m.in. działań edukacji obywatelskiej skierowanych do młodych dorosłych, Koledzy uzyskali wiedzę na temat realizacji działań dotyczących II wojny światowej i związanych z nią zagadnień dotyczących równości i wartości demokratycznych.

Pobierz prezentację o mobilności (PDF).

Rezultat:

  • Rozpoczęcie prac nad rozszerzeniem programu edukacyjnego Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy oraz Muzeum.
  • Przygotowanie merytoryczne do budowania programu edukacyjnego do nowej części wystawy głównej Muzeum Warszawy poświęconej gettu w Warszawie.

Mobilność 7

Kurs języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym we Florencji: www.teacheracademy.eu

Ponieważ oddział Muzeum Warszawy, którym jest Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, tworzy swoją ofertę edukacyjną dla osób dorosłych nieposługujących się językiem polskim, w sierpniu 2023 roku pracowniczka oddziału udała się na kurs języka angielskiego.

Pobierz prezentację o mobilności (PDF).

Mobilność 8

Kurs merytoryczny „Game based learning and gamification” w Pradze: itc-international.eu/erasmusplus/game-based-learning-and-gamification

W celu urozmaicenia włączających działań językowych oraz motywowania do rozwinięcia kompetencji cyfrowych u osób dorosłych z doświadczeniem uchodźczym pracownik Biblioteki udał się do Pragi na kurs dotyczący grywalizacji oraz narzędzi ICT w tym celu wykorzystywanych.

Pobierz prezentację o mobilności (PDF).

Mobilność i nabyte doświadczenia opisał w artykule na platformie EPALE: epale.ec.europa.eu

Rezultat:

  • Opracowanie dwóch gier językowych dla osób uczących się języka polskiego jako obcego na poziomie początkującym i średnio zaawansowanym.
  • Rozpoczęcie prac nad pilotażową wersją gry mobilnej w muzeum dla osób ze spektrum autyzmu. 
  • Opracowanie dwóch gier językowych dla osób uczących się języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym.

REZULTATY PROJEKTU:

  • realizacja dwóch projektów skierowanych do nowych mieszkańców miasta,
    muzeumwarszawy.pl/poznajmy-sie-w-warszawie/ – 2 edycja
    muzeumwarszawy.pl/poznaj-z-nami-warszawe-m-farmacji-ua/ w Muzeum Farmacji im. A. Leśniewskiej,
  • otrzymanie wyróżnienia w XVII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” za 2. edycję projektu „Poznajmy się w Warszawie”, mazovia.pl
  • zacieśnienie współpracy z oddziałami Muzeum Warszawy w zakresie edukacji dorosłych poprzez współpracę przy realizacji projektów „Poznajmy się w Warszawie” oraz „Poznaj z nami Warszawę”,
  • realizacja wystawy „Ekoeksperymentarium” w Muzeum Warszawskiej Pragi,
  • założenie społecznego ogródka na terenie muzeum,
  • prezentacja działań projektowych na platformie EPALE.

PROMOCJA PROJEKTU

  • Regularnie odbywają się spotkania dla wszystkich pracowników muzeum, w czasie których uczestnicy mobilności opowiadali o swoich wyjazdach i dzielą się zdobytą wiedzą i poznanymi przykładami dobrych praktyk. Prezentacje z tych spotkań zamieszczane są regularnie na dostępnej dla wszystkich stronie internetowej.
  • 29 sierpnia 2023 roku koordynatorka programu wzięła udział w spotkaniu z pracownikami Instytutu Korfantego w Katowicach, gdzie opowiedziała o działaniach przeprowadzonych w latach 2022-2023 oraz o wymiernych rezultatach nabytej w tym czasie wiedzy. Miała też możliwość wymiany dobrych praktyk z koordynatorami Erasmus+ w Instytucie.
  • Zapraszamy też innych edukatorów, muzealników i nauczycieli, by poznali wypracowane w ramach projektów związanych z Erasmusem+ metod pracy.

W dniach 27-29 kwietnia 2023 roku odwiedzili nas nauczyciele z Hiszpanii, którzy chcieli poznać nasze projekty związane z włączaniem osób z doświadczeniem migranckim oraz innych działań włączających. Partycypacyjne projekty Muzeum Warszawskiej Pragi oraz własne doświadczenia związane z udziałem w job shadowingu zaprezentowała koordynatorka projektu wraz z uczestniczką mobilności do Frankfurtu.

30 sierpnia 2023 roku odbyło się podsumowujące program spotkanie, na które zostali zaproszeni edukatorzy i edukatorki z zaprzyjaźnionych muzeów: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Historii Żydów Polskich POLIN. Pokazano trzy prezentacje z sierpniowych mobilności, podsumowanie programu oraz wymiana doświadczeń z goszczonymi instytucjami.


Projekt finansowany w ramach programu Unii Europejskiej.